Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI:

Maj - miesiąc zdrowia psychicznego.

Utworzono dnia 04.05.2020

Maj został mianowany miesiącem zdrowia psychicznego!

Oczywiście zdrowie psychiczne powinno być dla nas istotne przez cały rok. Ta szczególna okazja może pomóc nam pokazać jak istotne jest to zagadnienie. Problemy psychiczne nie powinny być stygmatyzowane jako coś nienaturalnego czy wstydliwego. Dlatego nie bójmy się mówić na temat swojego zdrowia psychicznego!
Wykorzystajcie ten czas również aby podziękować wszystkim tym, którzy dbają o nasze zdrowie psychiczne: członkom rodziny, przyjaciołom, lekarzom, psychologom. Jednocześnie spróbujcie zastanowić się nad tym, czy w waszym najbliższym otoczeniu nie ma kogoś, kto przechodzi trudne chwilę i komu moglibyście służyć wsparciem. Czasem rozmowa może zmienić bardzo wiele.

Dbajmy o siebie i pomagajmy innym!

 

czytaj dalej na temat: Maj - miesiąc zdrowia psychicznego.

Idzie maj ...

Utworzono dnia 01.05.2020

Dzień dobry! :)
Przed nami ,,majowy weekend”. Od 20 kwietnia możemy już wychodzić z domu, otwarte zostały parki miejskie, lasy, plaże, bulwary itp. Zachęcamy Was do zdrowotnych spacerów na świeżym powietrzu. Pamiętajcie jednak o konieczności zachowania wszystkich ograniczeń ze względu na trwającą pandemię koronawirusa.
Pamiętajcie!
Spacerować można, ale tylko z osobami z najbliższego otoczenia, z którymi przebywa się w warunkach domowych.
Należy pamiętać o obowiązku utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączone z tego obowiązku są ,,osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie” (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii)
Należy zasłaniać usta i nos. Obowiązku zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa nie stosuje się wobec ,,osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane” (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
Życzymy wszystkim spokojnego weekendu. :)

Informacja dla uczestników ŚDS w Lubartowie i ich opiekunów

Utworzono dnia 27.04.2020

Ruszył nabór wniosków o wsparcie w ramach nowego programu pomocowego PFRON. Jest on skierowany do osób, które z powodu epidemii i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć.

Wsparcie polega na przekazywaniu miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł przez okres 3 miesięcy, licząc od marca 2020.

Aby je otrzymać, należy wypełnić wniosek, w którym należy wskazać konkretny ośrodek (w naszym przypadku: Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie, ul. Lubelska 119, 21-100 Lubartów), którego działalność została zawieszona w związku z zagrożeniem epidemicznym, uniemożliwiając podopiecznym korzystanie z usług placówki.

Wnioski można składać od 10 kwietnia do 4 września 2020 r. przez System Obsługi Wsparcia - sow.pfron.org.pl – na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  lub pocztą tradycyjną - wysyłając wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie, ul. Szaniawskiego 64, 21-100 Lubartów.

W imieniu osób  ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób. Wsparcie mogą również uzyskać osoby, których niepełnosprawność potwierdzona została orzeczeniem  wydanym przez lekarza orzecznika ZUS.

W przypadku pozytywnej decyzji jednostki samorządu powiatowego, wypłata świadczenia następuje na rachunek bankowy wskazany we wniosku, nie później niż w ciągu 10 dni roboczych od daty podjęcia decyzji.

W przypadku  niejasności, problemów z dostępem do formularza wniosku lub trudności  z wypełnieniem wniosku  prosimy o kontakt telefoniczny z p. Ewą  lub  p. Dorotą. 

Wnioski poprzez System Obsługi Wsparcia:

Rekomendujemy składanie wniosków przez system.

Ważne!

Możliwość złożenia wniosku w systemie SOW mają również osoby, które nie posiadają profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, wystarczy założyć konto w systemie.

Dzięki SOW możliwe jest załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu na każdym jej etapie:

  • wypełnienie i złożenie wniosku,
  • dokonanie ewentualnych uzupełnień,
  • uzyskanie informacji o przyznaniu dofinansowania.

Korzystając z bezpłatnego systemu SOW, można złożyć elektroniczny wniosek przez Internet również w dzień wolny od pracy, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, nawet jeśli urząd pracuje tylko zdalnie.

Dane placówki:
Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie
ul. Lubelska 119
21-100 Lubartów
tel.: 81 854 25 83
e-mail: sds.lubartow@wp.pl

Przydatne linki:

SYSTEM OBSŁUGI WSPARCIA:

https://sow.pfron.org.pl/logowanie

INFORMACJE:

https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/pomoc-osobom-niepelnosprawnym-poszkodowanym-w-wyniku-zywiolu-lub-sytuacji-kryzysowych-wywolanych-chorobami-zakaznymi/kto-moze-otrzymac-wsparcie-finansowe-pfron-dla-uczestnikow-zawieszonych-zajec-rehabilitacyjnych-i-aktywizacyjnych/

Ogłoszenie

Utworzono dnia 24.04.2020

W związku z poleceniem Wojewody Lubelskiego z dnia 24 kwietnia 2020r. na podstawie art. 11 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374,z późn. zm. ) informujemy o czasowym zawieszeniu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie w terminie od 25 kwietnia do 10 maja 2020r.

Konkurs plastyczny online

Utworzono dnia 20.04.2020

Pani Renata z pracowni plastycznej proponuje Wam wykonanie pracy plastycznej pod hasłem "Wiosna w moich oczach" na podstawie obserwacji otaczającej przyrody( rośliny, zwierzęta, własne podwórko, ogród, pole, łąka, las) i zmian w niej zachodzących wraz z przyjściem wiosny.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego konkursu technika i forma pracy jest dowolna. Liczą się chęci i pomysły.  I oczywiście na osoby zaangażowane będą czekać ciekawe upominki.

Zdjęcia wykonanych prac należy przesyłać na e-mail: sds.lubartow@wp.pl lub poprzez komunikator Messenger na portalu społecznościowym Facebook.

Termin nadsyłania prac: 10 maja 2020r.

Zapraszamy do udziału!  

czytaj dalej na temat: Konkurs plastyczny online

Życzenia wielkanocne 2020

Utworzono dnia 11.04.2020

Moja Wielkanoc 2020

Utworzono dnia 11.04.2020

Z ogromną przyjemnością informujemy, że konkurs świąteczny pod hasłem„Moja Wielkanoc” został rozstrzygnięty. Otrzymaliśmy piękne i ciekawe prace wykonane za pomocą najróżniejszych technik. Nie było to łatwe zadanie, ale jak widać na zdjęciach wszystkie prace są wyjątkowe i bardzo pomysłowe.
Autorzy wszystkich prac otrzymają gratulacje oraz nagrody, które wręczy Pani Dyrektor ŚDS w Lubartowie jak już spotkamy się na zajęciach.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za chęci i zaangażowanie! :)

Prace Uczestników do obejrzenia w galerii.

Ogłoszenie

Utworzono dnia 10.04.2020

W związku z poleceniem Wojewody Lubelskiego z dnia 10 kwietnia 2020r. na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567, 568) informujemy o czasowym zawieszeniu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie w terminie od 11 do 24 kwietnia 2020r.

Kilka ważnych słów ...

Utworzono dnia 06.04.2020

Dzień dobry,
Mamy dla Was dzisiaj kilka ciepłych słów i cennych rad na nadchodzący tydzień od pani psycholog z ŚDS w Lubartowie :) Warto się z nimi zapoznać ...


"Jesteśmy pełni emocji i to dzięki nim jesteśmy w stanie przetrwać. Ból, strach, lęk, bezradność...czujesz je teraz? To naturalne reakcje człowieka, które towarzyszą nam w chwilach zagrożenia, a więc w sytuacji obecnej kiedy mamy wrażenie, że nasz świat się zatrzymał, zawalił... To ważne wyposażenie każdego z nas. To one: ból, strach bezradność dają nam szanse na uniknięcie niebezpieczeństwa. Pełnią one rolę sygnałów ostrzegawczych. ONE mobilizują nas do działania, a w aktualnej sytuacji do tego, by zostać w domu.
Wiem, że to trudne.
Wiem, że to zaburza realizację naszych planów i marzeń.
Wiem, że to bardzo duże wyzwanie, ale w tym momencie nasze, moje i Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze i zależy od nas.
Trwajmy w tym razem, wspierajmy się.
Zostańmy w domu, ale bądźmy aktywni: poczytaj książkę, pograj w planszówki, karty, zrób porządki, może zorganizuj trening kulinarny dla całej rodziny, zadzwoń do kogoś z kim od dawna nie miałeś kontaktu.
Człowiek to istota społeczna, potrzebujemy innych, by żyć. Teraz potrzeba ta nie może być w pełni realizowana. Teraz potrzebą priorytetową jest nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich więc zadbajmy o siebie i innych w nietypowy dla nas sposób...w miarę naszych możliwości zostańmy w domu. Tak niewiele, a tak wiele dzięki temu możemy osiągnąć.

Emocje towarzyszą nam każdego dnia.
O smutek nie musimy się specjalnie starać, a o radość owszem. Wymaga to wysiłku, dziś ten wysiłek jest jeszcze większy. Dziś musimy pogodzić się z rezygnacją z wielu rzeczy, z częściową utratą wolności. Jest to dobry moment na przewartościowanie naszych wartości, na reorganizację naszego systemu wartości. Nadchodzące święta niewątpliwie stanowią do tego bardzo dobrą okazję. Radość możemy odroczyć i zaplanować, zagrożenia nie. Postarajmy się w najbliższych dniach poszukać radości w naszej codzienności.
Może Wy macie jakieś pomysły?"


#zostańwdomu

czytaj dalej na temat: Kilka ważnych słów ...

Zacznij ćwiczyć w domu!

Utworzono dnia 01.04.2020

Warto kilka razy w tygodniu poświęcić czas na wykonanie kilku prostych ćwiczeń na podtrzymanie sprawności. Prezentujemy Wam ćwiczenia, które można wykonywać we własnych czterech ścianach, bez wychodzenia z pokoju - wystarczy tylko kawałek wolnej podłogi. Pomogą one rozwijać się mięśniom i pozytywnie wpłyną na wasze zdrowie i samopoczucie.

Pamiętajcie też o właściwej higienie, zdrowym odżywianiu, relaksie  i spokojnym śnie.

Zestaw ćwiczeń w galerii po rozwinięciu aktualności.

czytaj dalej na temat: Zacznij ćwiczyć w domu!

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Sierpień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny