Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI:

Zajęcia plenerowe - trening nordic walking - Park Miejski w Lubartowie i tereny zielone nad Wieprzem.

Utworzono dnia 01.10.2021

Jesienią często tracimy zapał do aktywności fizycznej i stajemy się rozleniwieni. Wpływ na taki stan rzeczy ma aura – krótki dzień, niższe temperatury, deszcz. Stajemy się ospali i częściej dopadają nas infekcje. Dlatego tak ważne jest, aby dbając o swoje zdrowie oraz samopoczucie wraz z nastaniem jesieni nie rezygnować z ruchu.

Aktywność fizyczna w każdej postaci dobroczynnie wpływa na organizm. Regularny ruch wpływa na: obniżanie ciśnienia i zwiększenie wydajności serca, spalanie cukru we krwi, obniżanie cholesterolu i tętna, redukcję stresu oraz złego nastroju (aktywność fizyczna stymuluje mózg do wytwarzania endorfin – hormonu szczęścia.

Aby pozostać w dobrej formie nie trzeba wiele – sprzyjają temu nawet codzienne czynności. Jest wiele sposobów na to, aby zadbać jesienią o kondycję – np warto udać się na spacer do parku – doda nam to energii i zrelaksuje. Jeżeli nie lubimy spacerować bezproduktywnie, warto zaopatrzyć się w kijki – popularny nordic walking jest około 40% intensywniejszy niż marsz. Poprawia ogólną sprawność i kondycję fizyczną, pomaga zachować prawidłową postawę oraz optymalny, naprzemienny ruch rąk i nóg. Ze względu na oparcie i stabilność, które dają kijki, nordic walking to sport, który świetnie wpływa na wszystkie partie mięśni oraz na koordynację ruchową. Przynosi także inne korzyści: podczas zwykłego spaceru, szczególnie po parku, w otoczeniu zieleni,  umysł odpoczywa, a organizm dotlenia się. Marsz z kijkami to aktywność o umiarkowanej intensywności, nie obciążająca stawów, za to świetnie wpływająca na sylwetkę i samopoczucie.

Form jesiennej aktywności jest sporo – najważniejsze to chęć, aby się ruszyć.

W galerii przedstawiamy nasze zajęcia plenerowe - trening nordic walking w Parku Miejskim w Lubartowie i terenach zielonych nad Wieprzem.

Za to lubimy jesień - barwy i dary jesieni - warsztaty plastyczne i zajęcia manualne.

Utworzono dnia 01.10.2021

Jesienne prace plastyczne są bogate w kolory i faktury. Mogą więc być wspaniałym uwieńczeniem tematów omawianych na zajęciach terapeutycznych. Można je też wykonywać  jako wypełnienie długich jesiennych dni.

Zajęcia plastyczne i manualne rozwijają wyobraźnię i kreatywność, zachęcają do samodzielnego podejmowania działań twórczych, dają możliwość wyładowania emocji i dostarczają mnóstwo radości. Warto pamiętać, że plastyka to nie tylko kartka papieru w formacie A4 i kredki, ale to wiele sposobów tworzenia ze wszystkiego co znajdziemy wokół nas.

W galerii przedstawiamy nasze pomysłowe jesienne prace, które powstały w trakcie warsztatów plastycznych i zajęć manualnych - twórcza praca z wykorzystaniem kolorowych skarbów jesieni- liści, szyszek, kasztanów, jarzębiny itp.

Zajęcia muzyczno - rytmiczne: "Idzie Jesień."

Utworzono dnia 23.09.2021

W kalendarzu 23 września, a to oznacza, że oficjalnie mamy jesień. Ta astronomiczna przyszła już wczoraj: o godzinie 21:21. Właśnie wtedy Słońce przeszło przez tzw. punkt Wagi. Tej doby mieliśmy równonoc jesienną: długość dnia była równa długości nocy. Od tej chwili - aż do przesilenia zimowego, które przypadnie 21 albo 22 grudnia - Słońce krócej oświetla półkulę północną, a dłużej półkulę południową. W efekcie na naszej półkuli dzień jest krótszy od nocy. Jesienią czeka nas również zmiana czasu – z letniego na zimowy. Przypada ona zawsze w ostatnią niedzielę października, a więc w tym roku w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Będziemy mogli wtedy spać o godzinę dłużej - zegarki przestawimy bowiem z godziny 3:00 na 2:00.

W ŚDS w Lubartowie również przywitaliśmy nową porę roku, a pożegnaliśmy gorące lato. Uczestnicy wzięli udział w kolorowych i przyjemnych zajęciach muzyczno – rytmicznych pod hasłem: ,, Idzie jesień...''. Główne cele terapeutyczne zajęć to pobudzanie aktywności poznawczej poprzez stymulację wielozmysłową oraz angażowanie zmysłów - wzroku, słuchu, zapachu, węchu i dotyku.

W galerii można obejrzeć zdjęcia z przebiegu zajęć grupowych.

czytaj dalej na temat: Zajęcia muzyczno - rytmiczne: "Idzie Jesień."

Przerwa wakacyjna 2021

Utworzono dnia 20.08.2021

W okresie od 23 sierpnia do 3 września 2021 ogłaszamy PRZERWĘ WAKACYJNĄ dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie.

Życzymy Wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku:)

A w wolnych chwilach zapraszamy do odwiedzania Naszej strony internetowej.

                                    Do Zobaczenia :)

czytaj dalej na temat: Przerwa wakacyjna 2021

Wypoczynek letni - wycieczka do Wojciechowa 2021

Utworzono dnia 20.08.2021

19 sierpnia 2021 w ramach wypoczynku letniego uczestnicy ŚDS w Lubartowie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Parku Zwierząt, Rozrywki i Edukacji zlokalizowanego w miejscowości Wojciechów. To idealne miejsce na wypoczynek i rozrywkę poza miastem, dla wszystkich osób lubiących spędzać wolny czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w bezpośrednim kontakcie z naturą i zwierzętami. Na powierzchni 4 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, przestronny plac zabaw, liczne atrakcje, zaplecze gastronomiczne i edukacyjne. Był to bardzo przyjemnie spędzony czas. Kolejny wyjazd w ramach wypoczynku letniego zaliczamy do bardzo udanych, przyjemnych, ciekawych i wartościowych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki.

Taneczny sierpień 2021

Utworzono dnia 13.08.2021

12 sierpnia odbyła się w naszym domu letnia potańcówka pod hasłem: ” Taneczny sierpień”. Uczestnicy wzięli udział w konkursie tanecznym w parach, zabawach integracyjnych, quizie muzycznym pod hasłem: „Letnie rytmy” oraz koncercie życzeń z piosenkami z żeńskim imieniem w tytule. Zabawa , jak to zawsze u nas bywa, była bardzo udana – dobre humory, uśmiech na twarzy, zabawa, taniec, ruch, pyszny poczęstunek i zasłużony odpoczynek czyli aktywny dzień i relaks na koniec. Dziękujemy także Rodzicom za zaangażowanie i pomoc uczestnikom w wyborze odpowiedniej stylizacji na naszą potańcówkę: piękne stroje, dodatki, fryzury....o to chodziło!

Zdjęcia z imprezy do obejrzenia w galerii.

czytaj dalej na temat: Taneczny sierpień 2021

Informacja - GrupaWsparcia.pl. - Nigdy nie jesteś sam.

Utworzono dnia 02.08.2021

Informujemy o bezpłatnej pomocy psychologicznej dla mieszkańców powiatu lubartowskiego w ramach dedykowanej dla nich grupy, dostępnej na platformie GrupaWsparcia.pl. Projekt jest wynikiem współpracy powiatu lubartowskiego oraz Fundacji ADRA Polska. Z pomocy będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec potrzebujący wsparcia i chcący zadbać o swoją kondycję psychiczną, w szczególności osoby walczące z uzależnieniem. W ramach projektu jest również tworzona baza lokalnych grup oraz ośrodków wsparcia z terenu powiatu lubartowskiego. Mogą znaleźć się w niej wszystkie grupy związane z walką z uzależnieniem oraz dla rodzin osób uzależnionych, grupy wsparcia dla osób z depresją, chorobą, żałobą, bankructwem lub innym kryzysem życiowym. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków powiatu lubartowskiego.

Link do grupy wsparcia dla mieszkańców powiatu lubartowskiego:

https://grupawsparcia.pl/portal/grupy/17/wsparcie-dla-powiatu-lubartowskiego

czytaj dalej na temat: Informacja - GrupaWsparcia.pl. - Nigdy nie jesteś sam.

Wypoczynek letni - Wrocław 2021

Utworzono dnia 08.07.2021

W terminie od 28 do 30 czerwca 2021r. w ramach wypoczynku letniego uczestnicy ŚDS w Lubartowie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wrocławia.
Zwiedzili mnóstwo ciekawych miejsc i zobaczyli atrakcje turystyczne, takie jak: Ogród Japoński -  jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu, Wrocławska fontanna multimedialna - największa fontanna w Polsce i jedna z największych w Europie, wszędobylskie wrocławskie krasnale- jest ich już prawie 400 i znajdują się w różnych częściach miasta. Jednym z pomysłów na spędzenie ciekawego dnia we Wrocławiu może być wędrówka szlakiem wrocławskich krasnali.
Odwiedzili także ZOO Wrocław - największy i najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, Afrykarium we wrocławskim Zoo - jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki oraz Centrum Wiedzy Hydropolis -  które łączy walory edukacyjne z nowoczesnymi multimedialnymi i interaktywnymi formami prezentacji informacji o wodzie.
Spacerowali także po pięknym Starym Mieście i Rynku Głównym, który jest jednym z największych w Polsce oraz odbyli przejażdżkę Wrocławską kolejką linową nad Odrą.
Był to bardzo miło spędzony czas. Kolejny wyjazd w ramach wypoczynku letniego zaliczamy do bardzo udanych, przyjemnych, ciekawych i wartościowych.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki.

Impreza sportowo - rekreacyjna pod hasłem: "Powitanie lata 2021 z Nordic Walking”

Utworzono dnia 18.06.2021
17 czerwca 2021r. Uczestnicy ŚDS w Lubartowie wzięli udział w imprezie sportowo - rekreacyjnej pod hasłem: "Powitanie lata 2021 z Nordic Walking” nad zalewem w Pałecznicy. Upominki - koszulki i czapki dla uczestników marszu przekazało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem".
Niewątpliwą zaletą spotkania był aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu w bardzo pozytywnej atmosferze.
Mieliśmy okazję rozgrzać się wspólną gimnastyką w rytm muzyki, wziąć udział w marszach Nordic Walking, konkurencjach rekreacyjnych, zabawach ruchowych, zagadkach tematycznych oraz pokibicować kolegom w czasie zawodów sportowych.
Główna atrakcja czyli marsze Nordic Walking rozgrywały się w dwóch grupach i na dwóch trasach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ostrożności oraz elementami współzawodnictwa. Ponadto na uczestników marszu w czekał tajemniczo ukryty „skarb”. Ich zadaniem było odnalezienie tej niespodzianki w trakcie pokonywania trasy. Oczywiście udało się to Uczestnikom chociaż wcale nie było łatwo.
Po wysiłku fizycznym wszyscy mogli odpocząć i pokrzepić siły pysznym poczęstunkiem.
Na koniec wszyscy Uczestnicy imprezy otrzymali upominki. Dopisywały bardzo dobre humory, panowała pozytywna atmosfera, dobra zabawa, słoneczna pogoda i zdrowa sportowa rywalizacja. Był to aktywnie i mile spędzony czas.
Dziękujemy panu Leszkowi Zielińskiemu za obecność i podarunki dla Uczestników ŚDS w Lubartowie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.

Dzień Matki 26.05.2021.

Utworzono dnia 27.05.2021
26 maja - Dzień Matki – to ważne i piękne święto w roku. Matka to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i przywiązania.
Grupa „RYTM” - w imieniu wszystkich uczestników ŚDS w Lubartowie - przygotowała z tej okazji specjalny występ muzyczno – rytmiczny z dedykacją dla wspaniałych Mam naszych uczestników jako wyraz miłości i szacunku dla każdej z nich. Składamy wszystkim Mamom serdeczne życzenia i ogromne podziękowania za Waszą codzienną i wyjątkową pod każdym względem troskę, opiekę i miłość .
Przedstawiamy zapis uroczystości , życzeń i podziękowań w formie filmów w zakładce Media oraz fotorelacji w zakładce Galeria.
Przygotowanie i przebieg występu - pod opieką pani Agnieszki i pani Renaty.
Miłego oglądania. :)
 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny