Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI:

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 2019

Utworzono dnia 05.12.2019

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Święto obchodzone 3 grudnia,

ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku

na zakończenie Dekady Osób z Niepełnosprawnościami.

 

Co roku jest to okazja do zwiększenia świadomości publicznej w zakresie korzyści płynących z integracji i aktywnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego.

czytaj dalej na temat: Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 2019

Andrzejki 2019

Utworzono dnia 05.12.2019

29 listopada 2019 r. w świetlicy ŚDS w Lubartowie Nasi Uczestnicy wraz z Opiekunami, zgodnie z coroczną tradycją, bawili się na zabawie andrzejkowej. Mogliśmy potańczyć w miłym towarzystwie przy wesołej muzyce oraz wziąć udział w andrzejkowych wróżbach. Dla pokrzepienia sił na wszystkich czekał pyszny poczęstunek. Było nam bardzo miło kiedy ktoś przyniósł dla wszystkich swój własny wypiek :) Dla tych osób – wielkie brawa i podziękowania! Wszystkim dopisywał bardzo dobry humor i panowała pozytywna atmosfera. Dziękujemy za wspólną wspaniałą zabawę:)

"Diabeł i dziewczyna" - Listopadowy Przegląd Kabaretowy w Kocku 2019

Utworzono dnia 05.12.2019

28 listopada 2019 w Domu Kultury w Kocku Uczestnicy ŚDS w Lubartowie wzięli udział w Listopadowym Przeglądzie Kabaretowym. To impreza integracyjna zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Kocku i Warsztat Terapii Zajęciowej w Kocku.

Występ teatralny uczestników ŚDS w Lubartowie - bajka dla dorosłych "Diabeł i dziewczyna" to kilkuminutowy satyryczny teatrzyk z narratorem, który przedstawiał prolog, epilog i morał. Istotą bajki była zaskakująca pointa-morał wygłaszany w ostatnim zdaniu przez narratora.

W Przeglądzie wystąpiły osoby niepełnosprawne z siedmiu instytucji i placówek pomocy społecznej: WTZ w Łukowie, WTZ w Ostrowie Lubelskim, WTZ w Kocku, DŚDS w Radzyniu Podlaskim, ŚDS w Lubartowie, DPS w Kocku, DPS w Ostrowie Lubelskim. Swoimi występami rozbawili publiczność niemalże do łez. Jury miało trudny orzech do zgryzienia ze względu na wysoki poziom przygotowanych scenek. Po naradzie zapadł werdykt: wyróżnienie otrzymali artyści z WTZ Łuków, III miejsce zajęli uczestnicy w Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu Podlaskim, II miejsce otrzymali za swój skecz uczestnicy z WTZ w Kocku,  natomiast I miejsce na podium zajęli aktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Lubartowa. Po ogłoszeniu wyników wszyscy udali się na poczęstunek. Po posiłku uczestnicy bawili się w zabawę „Koło Fortuny” a później integrowali się w tańcu.

Dziękujemy organizatorom wydarzenia za zaproszenie, miłą atmosferę i  wspólnie spędzony czas.

Zajęcia plastyczne z masą solną.

Utworzono dnia 21.11.2019

Masa solna to królowa zajęć plastycznych i świetny wynalazek do przygotowania m.in. ozdób świątecznych. Można ją zrobić w kilkanaście minut bo sól, mąkę i wodę mamy w domu. Najprostsze, ale za to efektowne ozdoby możesz wyciąć przy pomocy foremek do pierniczków. Masa solna jest tania i ekologiczna. Rozwija małą motorykę i zdolności manualne. Pozwala kreatywnie spędzić czas, działa na wyobraźnię i dostarcza mnóstwa radości. Poza tym praca z masą plastyczną to dobry sposób na wspólne spędzanie czasu w doborowym towarzystwie.

Wizyta studyjna w ŚDS w Lubartowie - 05.11.2019r.

Utworzono dnia 06.11.2019

W ramach projektu "Usługi społeczne w hromadach - wsparcie reformy polityki społecznej na Ukrainie" realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej 5 listopada 2019r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie gościł delegację specjalistów z Ukrainy.
Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy jako przykład wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Marsz Rekreacyjny Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych 2019 "Chodzić każdy może".

Utworzono dnia 17.10.2019

15 października 2019r. Uczestnicy ŚDS w Lubartowie wzięli udział w Marszu Rekreacyjnym Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych pod hasłem "Chodzić każdy może" nad zalewem w Pałecznicy. Zadanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych "Libra" w Lubartowie oraz współfinansowane ze środków Gminy Miasta Lubartów w roku 2019. Upominki dla uczestników marszu przekazało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem" ...

czytaj dalej na temat: Marsz Rekreacyjny Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych 2019 "Chodzić każdy może".

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10.10.2019.

Utworzono dnia 10.10.2019

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia: dbania o zdrowie psychiczne, przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, potrzebę zmian w regulacjach prawnych, potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom oraz promocję zdrowia psychicznego.

Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom”.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne dlatego dbajmy o nie oraz zwracajmy uwagę na jego stan u siebie i u innych.

Istnieją określone symptomy, które mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych. Możemy podejrzewać problem, gdy sposób zachowania człowieka zaczyna się mocno różnić od tego, co jest normalne dla danej osoby (np. niepokojące zmiany w rytmie dnia czy odżywiania) lub gdy znacznie wykracza poza to, co jest powszechnie akceptowane.

Warto być czujnym, kiedy obserwujemy u siebie lub u innych takie objawy jak długotrwały smutek, impulsywność, agresję, utratę wiary w siebie, nadpobudliwość, spadek samopoczucia, rozdrażnienie, lęk, niepokój, przygnębienie, bezradność, długotrwałe zmęczenie, drażliwość czy obniżenie nastroju. ​Często wymienione stany stają się wyjątkowo skrajne albo trwają na tyle długo, że utrudniają codzienne życie.

Człowiek w dobrostanie psychicznym dużo łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami i  ograniczeniami zewnętrznymi. Istotne jest także to, abyśmy dobrze wypełniali nasze role: znajomych, rodziców, nauczycieli, sąsiadów czy przyjaciół i reagowali, kiedy osoby w naszym otoczeniu są w trudnej sytuacji i potrzebują bliskości i reakcji drugiego człowieka.

Działania skierowane na zapobieganie samobójstwom oraz promocję zdrowia psychicznego realizuje bardzo wiele osób każdego dnia, często nieświadomie. Ważne, aby miały one szansę na coraz większą popularyzację oraz istotny społecznie wymiar.

 

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10.10.2019.

Kolejna inwestycja w ŚDS w Lubartowie.

Utworzono dnia 07.10.2019

Trwają prace nad dociepleniem budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie. 12 sierpnia 2019 roku podpisana została umowa pomiędzy Wojewodą Lubelskim a Powiatem Lubartowskim w sprawie udzielenia powiatowi dotacji celowej z rezerwy celowej budżetu państwa w 2019 r. na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej dotyczącego sfinansowania robót budowlanych. Dotacja została przyznana w wysokości 250 471,00 zł. Realizatorem zadania jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie. Zadanie obejmuje: prace rozbiórkowe, docieplenie ścian, malowanie tynków zewnętrznych, remont tarasu, płyty balkonowej oraz schodów i podjazdu, wykonanie opaski, doświetlenia piwnicy oraz obróbki blacharskie.

Docieplenie budynku ŚDS to kolejna inwestycja realizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie. W 2017 roku placówka realizowała zadanie obejmujące rozbudowę budynku ŚDS, polegającą na dobudowaniu szybu windy wraz z jej montażem oraz dobudowaniu korytarza prowadzącego z istniejącej klatki schodowej do wejścia windy, a także jej wydzielenie i zapewnienie systemu oddymiania.

Obecnie prowadzona inwestycja pozwoli dostosować parametry cieplne budynku, poprawi komfort termiczny użytkowników oraz w dużym stopniu wpłynie na estetykę budynku oraz przedłuży jego żywotność. Z usług ŚDS w Lubartowie korzysta 60 uczestników z terenu całego powiatu lubartowskiego. Jakość świadczonych usług systematycznie wzrasta dzięki realizacji ww. zadań.

 

Kraków i Wieliczka 2019

Utworzono dnia 05.09.2019

Jak co roku w ramach wypoczynku letniego uczestnicy wraz z opiekunami wyjechali na wspólne wakacje. W  terminie od 28 do 30 sierpnia 2019r. zwiedzali Kraków i Wieliczkę.

Byliśmy na Rynku Głównym i Starym Mieście, w barokowym kościele św. Piotra i Pawła i w Kościele Mariackim. Zwiedzaliśmy Wieliczkę i Podziemia Rynku. Odwiedziliśmy także Bulwary, Barbakan, Sukiennice oraz Katedrę Wawelską.

Bardzo miło spędziliśmy czas i zobaczyliśmy mnóstwo zabytkowych miejsc.

Podsumowując...nasz kolejny wyjazd w ramach wypoczynku letniego był bardzo udany, przyjemny, ciekawy i wartościowy.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z naszej wycieczki.

Radość przez sport 2019

Utworzono dnia 23.08.2019

22 sierpnia 2019 r. na stadionie MOSiR w Lubartowie odbyła się kolejna edycja imprezy sportowo - rekreacyjnej o charakterze integracyjnym pod hasłem "Radość przez sport", którą zorganizowali Miasto Lubartów, MOSiR Lubartów oraz Klub Aktywnych "ART - FIT ". Niewątpliwą zaletą spotkania był aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu w bardzo pozytywnej atmosferze ...

czytaj dalej na temat: Radość przez sport 2019

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny