Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI:

Gratulacje!

Utworzono dnia 26.05.2020

25 maja 2020r. odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień przez panią dyrektor dla uczestników ŚDS w Lubartowie w związku z konkursem świątecznym "Moja Wielkanoc" i konkursem plastycznym "Wiosna w moich oczach".
Na konkursy wpłynęło wiele prac - każda inna, wyjątkowa bo własna, ciekawa i piękna.
Efekty pracy zdalnej i wywiązywanie się ze swoich zadań przez uczestników zostały ocenione pozytywnie i także nagrodzone upominkami.
Wszystkim uczestnikiem jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Dekoracje roślinne

Utworzono dnia 26.05.2020

Wiosna to wspaniały czas świeżej zieleni, sadzenia i przesadzania roślin, budzenia ich do życia i pielęgnowania. Możemy być wtedy pomysłowymi ogrodnikami, pomagać naszym domownikom w ogródkach, dbać o rośliny i dekorować nasze balkony, tarasy i parapety.
Mamy dla Was propozycję: spróbujcie stworzyć własny ogródek w doniczce, słoiku lub puszce. Zróbcie kwietnik w ciekawych, starych przedmiotach, które pewnie wyrzucilibyście, a tu mogą okazać się przydatne - uśmiecha się do Was recykling.
Posadźcie swoje rośliny w ozdobny sposób. Będzie to fajna i kreatywna zabawa. Wasz własny ogródek lub las będzie ładną dekoracją okna, biurka czy komody.
Może być też ciekawym prezentem dla bliskiej osoby. Zachęcamy do działania.
Sposób wykonania oraz nasze propozycje i podpowiedzi zamieszczamy w galerii zdjęciowej. Dodatkowo na jednym ze zdjęć przypominamy leśny savoir - vivre czyli zasady poprawnego zachowania w lesie, który nie mieści się w słoiku.

Kto chce zdrowym być - musi ręce myć!

Utworzono dnia 26.05.2020

Przypominamy o stosowaniu się do obowiązujących zasad mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem. Dużo mówiliśmy na temat higieny ciała na naszych zajęciach i treningach higienicznych. Podkreślaliśmy zawsze, że nieodzownym elementem jest higiena rąk. W obecnej sytuacji to podstawa profilaktyki zakażeniu koronawirusem. W związku z tym pamiętajcie o częstym myciu rąk - po powrocie z zakupów, po spacerze, przed posiłkami, po wyjściu z toalety. Unikajcie też zbędnego dotykania przedmiotów. Zaopatrujcie się też w mydło antybakteryjne oraz środki odkażające. Pamiętajcie o dokładnym i właściwym myciu rąk. Przestrzegajcie wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa, a w dużym stopniu zmniejszycie ryzyko zakażenia wirusami. Przedstawiamy prawidłową technikę mycia i odkażania rąk.

Życzymy dużo zdrowia!

czytaj dalej na temat: Kto chce zdrowym być - musi ręce myć!

Informacja

Utworzono dnia 22.05.2020

Informujemy, że od 25 maja 2020 wznawiamy swoją działalność w tradycyjnej formie i otwieramy placówkę dla uczestników ŚDS w Lubartowie. Świadczenie usług w domu zarówno w zakresie organizacji pracy, jak i w zakresie prowadzenia zajęć z uczestnikami  będzie odbywać się zgodnie z rekomendacjami przygotowanymi dla ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  

 

czytaj dalej na temat: Informacja

Informacja

Utworzono dnia 08.05.2020

Przypominamy, że cały czas istnieje możliwość kontaktu w sposób zdalny z pracownikami ŚDS w Lubartowie.

Poradnictwo i wsparcie psychologiczne : dyżur telefoniczny naszego psychologa dla uczestników ŚDS w Lubartowie oraz ich rodziców i opiekunów pod nr tel.: 737 283 120 , od poniedziałku do piątku w godz. od 12.00. do 14.00.

Kontakt telefoniczny i online z zespołem wspierająco-aktywizującym pozostaje bez zmian: od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00. do 16.00. - tel.: 81 854 25 83,                             e-mail : sds.lubartow@wp.pl

czytaj dalej na temat: Informacja

Ogłoszenie

Utworzono dnia 08.05.2020

W związku z poleceniem Wojewody Lubelskiego z dnia 7 maja 2020r. na podstawie art. 11 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374,z późn. zm. ) informujemy o czasowym zawieszeniu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie w terminie od 11 do 24 maja 2020r.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Utworzono dnia 05.05.2020

5 maja jest okazją do refleksji o sytuacji osób niepełnosprawnych. Dzisiaj przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji z jakim na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami, a więc i promocja tolerancji oraz równouprawnienia osób z różnymi schorzeniami.
Co roku, w większości państw europejskich, organizowane były różnego rodzaju wydarzenia, najczęściej były to Marsze Godności Osób Niepełnosprawnych, które miały integrować osoby z niepełnosprawnościami i osoby zdrowe, był to czas na spotkania ze specjalistami oraz licznych akcji propagujących zwalczanie agresywnych zachować wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nie inaczej byłoby i w tym roku, jednak ze względu na panującą pandemię wszystkie zgromadzenia zostały odwołane.
Tym bardziej, w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji, pamiętajmy o osobach z niepełnosprawnościami, wspierajmy je i życzmy ogromnej pogody ducha, którą wciąż zarażają nas wszystkich.

Maj - miesiąc zdrowia psychicznego.

Utworzono dnia 04.05.2020

Maj został mianowany miesiącem zdrowia psychicznego!

Oczywiście zdrowie psychiczne powinno być dla nas istotne przez cały rok. Ta szczególna okazja może pomóc nam pokazać jak istotne jest to zagadnienie. Problemy psychiczne nie powinny być stygmatyzowane jako coś nienaturalnego czy wstydliwego. Dlatego nie bójmy się mówić na temat swojego zdrowia psychicznego!
Wykorzystajcie ten czas również aby podziękować wszystkim tym, którzy dbają o nasze zdrowie psychiczne: członkom rodziny, przyjaciołom, lekarzom, psychologom. Jednocześnie spróbujcie zastanowić się nad tym, czy w waszym najbliższym otoczeniu nie ma kogoś, kto przechodzi trudne chwilę i komu moglibyście służyć wsparciem. Czasem rozmowa może zmienić bardzo wiele.

Dbajmy o siebie i pomagajmy innym!

 

czytaj dalej na temat: Maj - miesiąc zdrowia psychicznego.

Idzie maj ...

Utworzono dnia 01.05.2020

Dzień dobry! :)
Przed nami ,,majowy weekend”. Od 20 kwietnia możemy już wychodzić z domu, otwarte zostały parki miejskie, lasy, plaże, bulwary itp. Zachęcamy Was do zdrowotnych spacerów na świeżym powietrzu. Pamiętajcie jednak o konieczności zachowania wszystkich ograniczeń ze względu na trwającą pandemię koronawirusa.
Pamiętajcie!
Spacerować można, ale tylko z osobami z najbliższego otoczenia, z którymi przebywa się w warunkach domowych.
Należy pamiętać o obowiązku utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączone z tego obowiązku są ,,osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie” (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii)
Należy zasłaniać usta i nos. Obowiązku zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa nie stosuje się wobec ,,osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane” (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
Życzymy wszystkim spokojnego weekendu. :)

Informacja dla uczestników ŚDS w Lubartowie i ich opiekunów

Utworzono dnia 27.04.2020

Ruszył nabór wniosków o wsparcie w ramach nowego programu pomocowego PFRON. Jest on skierowany do osób, które z powodu epidemii i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć.

Wsparcie polega na przekazywaniu miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł przez okres 3 miesięcy, licząc od marca 2020.

Aby je otrzymać, należy wypełnić wniosek, w którym należy wskazać konkretny ośrodek (w naszym przypadku: Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie, ul. Lubelska 119, 21-100 Lubartów), którego działalność została zawieszona w związku z zagrożeniem epidemicznym, uniemożliwiając podopiecznym korzystanie z usług placówki.

Wnioski można składać od 10 kwietnia do 4 września 2020 r. przez System Obsługi Wsparcia - sow.pfron.org.pl – na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  lub pocztą tradycyjną - wysyłając wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie, ul. Szaniawskiego 64, 21-100 Lubartów.

W imieniu osób  ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób. Wsparcie mogą również uzyskać osoby, których niepełnosprawność potwierdzona została orzeczeniem  wydanym przez lekarza orzecznika ZUS.

W przypadku pozytywnej decyzji jednostki samorządu powiatowego, wypłata świadczenia następuje na rachunek bankowy wskazany we wniosku, nie później niż w ciągu 10 dni roboczych od daty podjęcia decyzji.

W przypadku  niejasności, problemów z dostępem do formularza wniosku lub trudności  z wypełnieniem wniosku  prosimy o kontakt telefoniczny z p. Ewą  lub  p. Dorotą. 

Wnioski poprzez System Obsługi Wsparcia:

Rekomendujemy składanie wniosków przez system.

Ważne!

Możliwość złożenia wniosku w systemie SOW mają również osoby, które nie posiadają profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, wystarczy założyć konto w systemie.

Dzięki SOW możliwe jest załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu na każdym jej etapie:

  • wypełnienie i złożenie wniosku,
  • dokonanie ewentualnych uzupełnień,
  • uzyskanie informacji o przyznaniu dofinansowania.

Korzystając z bezpłatnego systemu SOW, można złożyć elektroniczny wniosek przez Internet również w dzień wolny od pracy, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, nawet jeśli urząd pracuje tylko zdalnie.

Dane placówki:
Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie
ul. Lubelska 119
21-100 Lubartów
tel.: 81 854 25 83
e-mail: sds.lubartow@wp.pl

Przydatne linki:

SYSTEM OBSŁUGI WSPARCIA:

https://sow.pfron.org.pl/logowanie

INFORMACJE:

https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/pomoc-osobom-niepelnosprawnym-poszkodowanym-w-wyniku-zywiolu-lub-sytuacji-kryzysowych-wywolanych-chorobami-zakaznymi/kto-moze-otrzymac-wsparcie-finansowe-pfron-dla-uczestnikow-zawieszonych-zajec-rehabilitacyjnych-i-aktywizacyjnych/

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny