Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI:

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie 2019

Utworzono dnia 05.04.2019

4 kwietnia 2019 Uczestnicy ŚDS w Lubartowie odwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jest to państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej.

Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie  to największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym ...

czytaj dalej na temat: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie 2019

Autyzm bliżej nas

Utworzono dnia 03.04.2019

Autyzm bliżej nas czyli nie bądź zielony w temacie autyzmu - 2 kwietnia bądź niebieski! Właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Natomiast kwiecień jest Miesiącem Wiedzy na temat Autyzmu.
Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu" jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniają swoją iluminację tysiące budowli na całym świecie, w tym Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. Należy wspierać ich rozwój, aby realizowały swój potencjał i mogły korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem.

Autyzm na całym świecie dotyka coraz większej grupy ludzi. Statystki w niektórych krajach są alarmujące. Osoby z autyzmem powinny mieć podstawowy dostęp do specjalistycznej diagnozy, terapii, edukacji, zatrudnienia i możliwości życia w społeczeństwie.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. 

W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem.  To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem.

Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem. :)

czytaj dalej na temat: Autyzm bliżej nas

21 marca - ważny dzień ...

Utworzono dnia 21.03.2019

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. To nie jest przypadkowa data - osoby z tą chorobą w 21 parze chromosomów mają trzy chromosomy zamiast dwóch. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca 2019 r. już po raz czternasty. W tym roku wielu międzynarodowym, a organizowanym także w Polsce, inicjatywom towarzyszy wspólne hasło “Nikt nie zostanie pominięty” mówiące o pełnej akceptacji w społeczeństwie i możliwości korzystania ze swoich praw przez osoby z Zespołem Downa. Przyłączyć się do świętowania można w bardzo różny sposób. Co roku organizowane są rozmaite imprezy i wykłady poświęcone zespołowi Downa. Można też przyłączyć się do akcji społecznych, takich jak inicjatywa #LiniaProsta lub na znak solidarności założyć kolorowe skarpetki - najlepiej w dwóch różnych kolorach.

21 marca to również inne ciekawe święta:  Międzynarodowy Dzień Poezji, Dzień Wierzby i Światowy Dzień Lasu. Świętowanie tych ważnych dni można znakomicie połączyć: proponujemy wyjście na łono natury z tomikiem wierszy i oczywiście nie zapomnijmy o założeniu kolorowych skarpetek.:) My świętujemy je wspólnymi spacerami oraz wiosenną, pyszną i zdrową sałatką jarzynową - oczywiście kolorową:)

 

Trening umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się.

Utworzono dnia 25.02.2019

21 lutego 2019 r. w ŚDS w Lubartowie odbyło się szkolenie dla Zespołu Wspierająco - Aktywizującego zgodne z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2018r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Środowiskowych Domów Samopomocy: " Trening umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się".
Zakres tematyczny treningu to m.in. rola komunikacji w zwiększaniu samodzielności uczestnika, komunikaty werbalne i niewerbalne, bariery komunikacyjne, motywacja komunikacyjna, metody i systemy komunikacji alternatywnej i skuteczność porozumiewania się z pomocą AAC.

Gimnastyka z piłką rehabilitacyjną

Utworzono dnia 21.02.2019

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to świetny sposób na poprawę koordynacji wzrokowo - ruchowej, wzmocnienie siły i napięcia mięśni, zdrowy kręgosłup, lepszą równowagę oraz ogólną sprawność człowieka. Dadzą ci więcej, niż się spodziewasz ponieważ angażują do pracy wszystkie mięśnie. W dodatku idealnie nadają się prawie dla wszystkich. Dla osób początkujących bo są proste do wykonania, dla osób starszych bo nie wymagają zbyt dużej intensywności oraz dla osób po przebytych kontuzjach i urazach - traktowane są jako sposób rehabilitacji ...

czytaj dalej na temat: Gimnastyka z piłką rehabilitacyjną

Nowy autobus dla ŚDS w Lubartowie

Utworzono dnia 14.02.2019

14 lutego 2019 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie nastąpiło uroczyste podsumowanie realizacji zadania pn. „Zakup środka transportu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie” ...

czytaj dalej na temat: Nowy autobus dla ŚDS w Lubartowie

Życzenia noworoczne 2019

Utworzono dnia 31.12.2018

W Nowym Roku życzmy wszystkim spełnienia planów i marzeń,

abyście umieli dotrzymać swoich postanowień

i mogli cieszyć się każdą chwilą,

abyście w 2019 roku dokonywali mądrych wyborów,

abyście zrobili dla siebie to, czego pragniecie,

                   a czego z różnych powodów nie zrobiliście dotychczas.


Życzymy Wam , abyście znaleźli dla siebie czas, odpoczęli,

rozejrzeli się wokół ...i dostrzegali tych, którzy potrzebują wsparcia ...

oraz zadali sobie kilka ważnych pytań ... być może innych niż zwykle.


Ponadto życzymy Wam także spojrzenia na siebie i innych z miłością i dobrocią

  oraz wdzięczności i uśmiechu na co dzień. :)

czytaj dalej na temat: Życzenia noworoczne 2019

Święta, święta ...

Utworzono dnia 23.12.2018

Pokój na ziemi ludziom,
A w niebie piękno gwiazd ...
Cicho grają anieli, każdy się chlebem dzieli,
Świat ma dziś świąteczny blask…

 
Życzymy Wszystkim Zdrowych, Spokojnych i Radosnych

                                              Świąt Bożego Narodzenia!

                                            A nadchodzący 2019 rok niech obfituje

                                                           w pozytywne myśli i radosne chwile!                

czytaj dalej na temat: Święta, święta ...

Spotkanie opłatkowe 2018

Utworzono dnia 21.12.2018

Przedświąteczne spotkania to czas wspólnego dzielenia się radością i składania najlepszych życzeń. To również czas nadziei, spokoju i oczekiwania na coś ważnego i bliskiego sercu.

20 grudnia 2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie już po raz kolejny, odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem podopiecznych, kadry i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Starosta Lubartowski Ewa Zybała, Wicestarosta Lubartowski Lucjan Mileszczyk, Członek Zarządu Radosław Guz, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie oraz o. Dariusz Miastowski gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie, który zadbał o oprawę duchową wydarzenia oraz zainicjował wspólną modlitwę ...

czytaj dalej na temat: Spotkanie opłatkowe 2018

Spektakl "Krowa Kłamczucha" teatru lalek Tomcio w ŚDS w Lubartowie

Utworzono dnia 18.12.2018

18 grudnia 2018r. zawitali do nas ponownie artyści teatru lalek „Tomcio” z Nowego Sącza, którzy tym razem przedstawili nam spektakl pt. „Krowa Kłamczucha" na podstawie bajki   „ Kożucha kłamczucha” J. Porazińskiej.

Tematem sztuki była zabawna historia o krowie, która okłamywała swoich najbliższych. Na całe szczęście bohaterka na czas zrozumiała, że źle postępuje i przeprosiła za swoje zachowanie oraz obiecała poprawę.

Było śmiesznie, ale i pouczająco. Ze spektaklu wypływał cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni.

Przedstawienie, oprócz wielu elementów humorystycznych, zawierało w sobie przede wszystkim naukę, że nie warto okłamywać bliskich i zachowywać się niekulturalnie wobec innych, a za swoje winy zawsze powinno się przeprosić.

Przedstawiona sztuka teatralna ukazała prawdziwe oblicze kłamstwa, które nigdy nie popłaca.

W efekcie nie tylko miło i wesoło spędziliśmy czas, ale również przypomnieliśmy sobie niedobre skutki kłamstwa, co - miejmy nadzieję - pozostanie we wszystkich na dłużej.

czytaj dalej na temat: Spektakl "Krowa Kłamczucha" teatru lalek Tomcio w ŚDS w Lubartowie

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny