Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI:

Wizyta studyjna w ŚDS w Lubartowie - 05.11.2019r.

Utworzono dnia 06.11.2019

W ramach projektu "Usługi społeczne w hromadach - wsparcie reformy polityki społecznej na Ukrainie" realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej 5 listopada 2019r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie gościł delegację specjalistów z Ukrainy.
Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy jako przykład wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Marsz Rekreacyjny Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych 2019 "Chodzić każdy może".

Utworzono dnia 17.10.2019

15 października 2019r. Uczestnicy ŚDS w Lubartowie wzięli udział w Marszu Rekreacyjnym Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych pod hasłem "Chodzić każdy może" nad zalewem w Pałecznicy. Zadanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych "Libra" w Lubartowie oraz współfinansowane ze środków Gminy Miasta Lubartów w roku 2019. Upominki dla uczestników marszu przekazało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem" ...

czytaj dalej na temat: Marsz Rekreacyjny Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych 2019 "Chodzić każdy może".

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10.10.2019.

Utworzono dnia 10.10.2019

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia: dbania o zdrowie psychiczne, przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, potrzebę zmian w regulacjach prawnych, potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom oraz promocję zdrowia psychicznego.

Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom”.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne dlatego dbajmy o nie oraz zwracajmy uwagę na jego stan u siebie i u innych.

Istnieją określone symptomy, które mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych. Możemy podejrzewać problem, gdy sposób zachowania człowieka zaczyna się mocno różnić od tego, co jest normalne dla danej osoby (np. niepokojące zmiany w rytmie dnia czy odżywiania) lub gdy znacznie wykracza poza to, co jest powszechnie akceptowane.

Warto być czujnym, kiedy obserwujemy u siebie lub u innych takie objawy jak długotrwały smutek, impulsywność, agresję, utratę wiary w siebie, nadpobudliwość, spadek samopoczucia, rozdrażnienie, lęk, niepokój, przygnębienie, bezradność, długotrwałe zmęczenie, drażliwość czy obniżenie nastroju. ​Często wymienione stany stają się wyjątkowo skrajne albo trwają na tyle długo, że utrudniają codzienne życie.

Człowiek w dobrostanie psychicznym dużo łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami i  ograniczeniami zewnętrznymi. Istotne jest także to, abyśmy dobrze wypełniali nasze role: znajomych, rodziców, nauczycieli, sąsiadów czy przyjaciół i reagowali, kiedy osoby w naszym otoczeniu są w trudnej sytuacji i potrzebują bliskości i reakcji drugiego człowieka.

Działania skierowane na zapobieganie samobójstwom oraz promocję zdrowia psychicznego realizuje bardzo wiele osób każdego dnia, często nieświadomie. Ważne, aby miały one szansę na coraz większą popularyzację oraz istotny społecznie wymiar.

 

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10.10.2019.

Kolejna inwestycja w ŚDS w Lubartowie.

Utworzono dnia 07.10.2019

Trwają prace nad dociepleniem budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie. 12 sierpnia 2019 roku podpisana została umowa pomiędzy Wojewodą Lubelskim a Powiatem Lubartowskim w sprawie udzielenia powiatowi dotacji celowej z rezerwy celowej budżetu państwa w 2019 r. na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej dotyczącego sfinansowania robót budowlanych. Dotacja została przyznana w wysokości 250 471,00 zł. Realizatorem zadania jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie. Zadanie obejmuje: prace rozbiórkowe, docieplenie ścian, malowanie tynków zewnętrznych, remont tarasu, płyty balkonowej oraz schodów i podjazdu, wykonanie opaski, doświetlenia piwnicy oraz obróbki blacharskie.

Docieplenie budynku ŚDS to kolejna inwestycja realizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie. W 2017 roku placówka realizowała zadanie obejmujące rozbudowę budynku ŚDS, polegającą na dobudowaniu szybu windy wraz z jej montażem oraz dobudowaniu korytarza prowadzącego z istniejącej klatki schodowej do wejścia windy, a także jej wydzielenie i zapewnienie systemu oddymiania.

Obecnie prowadzona inwestycja pozwoli dostosować parametry cieplne budynku, poprawi komfort termiczny użytkowników oraz w dużym stopniu wpłynie na estetykę budynku oraz przedłuży jego żywotność. Z usług ŚDS w Lubartowie korzysta 60 uczestników z terenu całego powiatu lubartowskiego. Jakość świadczonych usług systematycznie wzrasta dzięki realizacji ww. zadań.

 

Kraków i Wieliczka 2019

Utworzono dnia 05.09.2019

Jak co roku w ramach wypoczynku letniego uczestnicy wraz z opiekunami wyjechali na wspólne wakacje. W  terminie od 28 do 30 sierpnia 2019r. zwiedzali Kraków i Wieliczkę.

Byliśmy na Rynku Głównym i Starym Mieście, w barokowym kościele św. Piotra i Pawła i w Kościele Mariackim. Zwiedzaliśmy Wieliczkę i Podziemia Rynku. Odwiedziliśmy także Bulwary, Barbakan, Sukiennice oraz Katedrę Wawelską.

Bardzo miło spędziliśmy czas i zobaczyliśmy mnóstwo zabytkowych miejsc.

Podsumowując...nasz kolejny wyjazd w ramach wypoczynku letniego był bardzo udany, przyjemny, ciekawy i wartościowy.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z naszej wycieczki.

Radość przez sport 2019

Utworzono dnia 23.08.2019

22 sierpnia 2019 r. na stadionie MOSiR w Lubartowie odbyła się kolejna edycja imprezy sportowo - rekreacyjnej o charakterze integracyjnym pod hasłem "Radość przez sport", którą zorganizowali Miasto Lubartów, MOSiR Lubartów oraz Klub Aktywnych "ART - FIT ". Niewątpliwą zaletą spotkania był aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu w bardzo pozytywnej atmosferze ...

czytaj dalej na temat: Radość przez sport 2019

Przerwa wakacyjna 2019

Utworzono dnia 29.07.2019

W okresie od 29 lipca do 9 sierpnia 2019 ogłaszamy PRZERWĘ WAKACYJNĄ

w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie.

Życzymy Wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku:)

A w wolnych chwilach zapraszamy do odwiedzania Naszej strony internetowej.

Do Zobaczenia :)

 

Dobro, które sam dajesz - zawsze wraca!

Utworzono dnia 11.07.2019

Niby zwyczajna historia... czyli jak obcy mężczyzna i niezwykły wolontariusz spełnił marzenie mieszkańca powiatu lubartowskiego, uczestnika ŚDS w Lubartowie i zagorzałego kibica i fana piłki nożnej – skromnego i pełnego pozytywnej energii pana Piotra.

Zapraszamy do lektury – Wspólnota Lubartowska, nr 28, str.18., artykuł pani Magdaleny Sych pt.: „Zobaczyć jak Lewandowski strzela”.

A nam nasuwa się refleksja....czy może być coś piękniejszego w człowieku niż chęć niesienia pomocy innym oraz bezinteresowna dobroć?

Cieszymy się bardzo, gratulujemy i jesteśmy dumni, że Pan Piotr jest naszym uczestnikiem.

A obydwu panom - panu Cezaremu z Warszawy i panu Mariuszowi - pracownikowi ŚDS w Lubartowie - dziękujemy za bezinteresowną pomoc, zaangażowanie i chęci oraz poświęcenie swojego czasu. Taka postawa jest wzorem do naśladowania. Panu Cezaremu życzymy także powodzenia w realizowaniu celów Fundacji Fajna Chwila, ciągłej gotowości udzielania wsparcia drugiemu człowiekowi oraz dużo zdrowia, siły, pozytywnej energii, uśmiechu i spełnienia pańskich marzeń.

Słuszny wniosek z całej historii jest tylko jeden : trzeba i warto pomagać!

Pokaz mody z recyklingu 2019

Utworzono dnia 10.07.2019

Czy recykling może być twórczy? Ależ oczywiście!

Moda z recyklingu opiera się na użyciu surowców wtórnych czyli stworzeniu kreacji z ... odpadów.

Pozwala na znajdowanie ciekawych połączeń i wykorzystywanie surowców wtórnych.

Cel jest ambitny i ważny, a tworzenie mody z recyklingu to nie tylko zabawa, ale także ciekawe, pomysłowe, kreatywne, bardzo twórcze i etyczne działanie.

To co jest najbardziej potrzebne do tworzenia tego rodzaju produktów to wyobraźnia i zdolności manualne. A pomysłów jest bardzo dużo ...

czytaj dalej na temat: Pokaz mody z recyklingu 2019

Pokaz muzyczno - taneczny grupy RYTM

Utworzono dnia 10.07.2019

W czasie Pikniku Rodzinnego grupa RYTM ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie zaprezentowała pokaz muzyczno – taneczny.

Jako pierwsze wystąpiły panie w tańcu do utworu Liz Collaway "Once Upon a December" z filmu "Anastazja". Następnie na scenie stanął solista oraz pozostali uczestnicy grupy RYTM. Wykonano dwie piosenki z gatunku folk/muzyka biesiadna. Zaprezentowane piosenki "Lipka" i "Trzej krasnale" to utwory znane i popularne. Ich tekst przekazywany z pokolenia na pokolenie był dobrze znany większości zgromadzonych gości, a ludowe i folkowe dźwięki przeplatane skocznymi rytmami porwały słuchaczy do wspólnej zabawy ...

czytaj dalej na temat: Pokaz muzyczno - taneczny grupy RYTM

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Sierpień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny