Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI, strona 1:

Europejski Dzień Mózgu.

Utworzono dnia 18.03.2024
18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.
Celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. Mózg kryje w sobie niezmierzone możliwości. Jest zbudowany z dwóch półkul odpowiedzialnych za odrębne funkcje.
Lewa półkula odpowiada za mówienie, rozumienie mowy, pisanie, liczenie, analizowanie, logiczne myślenie, szeregowanie, planowanie, uczucia rozpoznawanie przedmiotów przy pomocy dotyku. Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, zdolności artystyczne, muzykalność, wyobraźnie przestrzenną, rozróżnianie kolorów, dostrzeganie podobieństw, emocjonalność czy intuicję.
Sprawne działanie obu tych półkul i wzajemna komunikacja między nimi to przejaw zdrowia mózgu.
Dla zachowania pełnej sprawności mózgu ogromne znaczenie prowadzony przez nas styl życia i regularne wykonywanie badań profilaktycznych układu nerwowego.
 
Jak wzmocnić mózg, aby był w dobrej formie?
 
- odpowiednio się odżywiaj.
- pij dużo wody.
- uprawiaj aktywność fizyczną.
- odpoczywaj i wysypiaj się.
- staraj się unikać stresu.
- nie stosuj używek.
- trenuj swój mózg np. rozwijaj swoje hobby i pasje, ucz się języków, czytaj, rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki.
- badaj się - regularnie kontroluj poziom cukru, cholesterolu oraz mierz ciśnienie.

 

Mózg pracuje nawet wtedy, kiedy śpimy, a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać o nasz mózg od najwcześniejszych lat.

czytaj dalej na temat: Europejski Dzień Mózgu.

" Z Kobietą pod rękę " - Dzień Kobiet 2024.

Utworzono dnia 11.03.2024
Tradycyjnie 8 marca obchodziliśmy Święto Kobiet.
Z tej okazji grupa artystyczna RYTM przedstawiła piękny występ artystyczny pt.: „ Z Kobietą pod rękę”.
Program obejmował występy wokalne, układy taneczne - indywidualne i w parach oraz rytmizację na instrumentach. Dodatkowego uroku dodawała niepowtarzalna scenografia i oprawa muzyczna występu.A na koniec dla wszystkich pyszny deser.
Tegoroczny Dzień Kobiet spędziliśmy jak zawsze wyjątkowo i radośnie. Wszystkie Panie zostały obdarowane pięknymi kwiatami i najlepszymi życzeniami: zdrowia i radości oraz siły, spokoju i życzliwości dookoła.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego świętowania tegorocznego Dnia Kobiet.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia - w galerii, która ukazuje niezwykły klimat panujący w trakcie występu ..

czytaj dalej na temat: " Z Kobietą pod rękę " - Dzień Kobiet 2024.

Turniej tenisa stołowego 2024.

Utworzono dnia 01.02.2024

Emocjonujący turniej sportowy odbył się ostatnio w naszym domu.

Tenis stołowy to doskonały sport towarzyski i aktywna forma spędzenia czasu. To dość szybka i dynamiczna gra, która polega także na jednoczesnym obserwowaniu i działaniu.

Gra w ping ponga niesie za sobą wiele korzyści. Są to: poprawa koordynacji wzrokowo- ruchowej, wytrzymałości, koncentracji, zwinności, refleksu, budowanie świadomości własnego ciała, wzrost inteligencji, radzenie sobie ze stresem, zwiększenie odporności psychicznej, rozładowanie negatywnych emocji oraz realizacja naturalnej potrzeby ruchu . 

Takie gry uczą umiejętności społecznych m.in.: nawiązywania i rozwijania relacji interpersonalnych, współdziałania w grupie, zdrowego współzawodnictwa, radzenia sobie z sukcesem i porażką, przezwyciężania słabości, rozwiązywania konfliktów, dokonywania wyboru i krytycznego patrzenia na siebie. 

Gra w ping ponga kształtuje wolę, charakter, daje okazję do działania w ramach ustalonych zasad, rozwija umiejętność planowania i wyznaczania celów oraz wyrabia nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego.

A co ważne ping-pong to świetna zabawa w gronie przyjaciół oraz gra pełna zwrotów akcji. Nie ma miejsca na nudę!

Fotorelacja z turnieju - w galerii..

czytaj dalej na temat: Turniej tenisa stołowego 2024.

W karnawale same bale! I maskarada!

Utworzono dnia 26.01.2024

Karnawał to miła tradycja z muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego okresu są bale i maskarady pełne wrażeń, kolorów i dźwięków. To czas wesołych spotkań z przyjaciółmi w miłej atmosferze. Na naszym balu wszyscy bawili się znakomicie. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to jest przecież głównym celem każdej niezapomnianej imprezy.

 

Fotorelacja w galerii..

czytaj dalej na temat: W karnawale same bale! I maskarada!

Ogłoszenie.

Utworzono dnia 19.01.2024

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie informuje,

że 19 stycznia 2024r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy

w zamian za święto przypadające w sobotę - 6 stycznia  2024r.

W związku z powyższym placówka tego dnia będzie zamknięta.

czytaj dalej na temat: Ogłoszenie.

Zajęcia z elementami SI pod hasłem " Mocniej, bardziej, więcej..czujesz to?"

Utworzono dnia 19.01.2024

Pobudzanie receptorów czucia to istotny element terapii. Propriocepcja czyli trening czucia głębokiego pozwala nam lepiej komunikować się ze swoim ciałem oraz być bardziej uważnym na jego sygnały i potrzeby.

Obecny świat dostarcza nam olbrzymią ilość bodźców. Odczuwamy je za pomocą wszystkich naszych zmysłów. O zmysłach takich jak wzrok, węch, dotyk, słuch i smak słyszał każdy. Natomiast bardzo często zapominamy, że mamy jeszcze dwa – przedsionkowy i proprioceptywny. Zmysł przedsionkowy (równowagi) skupia się na odnajdywaniu ciała w przestrzeni. To dzięki niemu człowiek radzi sobie z grawitacją. Ponadto odpowiada także za prawidłową koordynację, napięcie mięśniowe, planowanie ruchu i postawę ciała. Natomiast zmysł proprioceptywny czyli czucie głębokie odpowiada za możliwość np. chodzenia, siadania, omijania przeszkód, gry w piłkę, trafienia łyżką do buzi lub zapinania guzików. Oba te zmysły są ze sobą powiązane. Wraz ze zmysłem dotyku tworzą podstawy do rozwoju pozostałych zmysłów.

Odpowiedzialnym za przetwarzanie napływających ze świata zewnętrznego bodźców jest nasz mózg. W sytuacji, gdy przetwarza on dane bodźce bez zakłóceń, mówimy o integracji sensorycznej. Wówczas osoba postrzega otoczenie jako przyjazne i chętnie je poznaje. W sposób adekwatny potrafi reagować na napotkane sytuacje. Co w sytuacji, gdy proces ten zostanie zaburzony? Niektóre bodźce będą docierały z większą, a niektóre z mniejszą intensywnością. Powodując tym samym dyskomfort. Osoba z zaburzonym procesem integracji sensorycznej będzie postrzegała świat jako zagrażający, a jego reakcje będą często nieadekwatne.

Nasz organizm odbiera więc bodźce dotykowe nie tylko przez skórę. Uczestniczą w nim właśnie narządy czucia głębokiego zlokalizowane w mięśniach, stawach i więzadłach, które wpływają na sprawność motoryczną oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

Czucie głębokie można stymulować poprzez: mocne przytulanie, zabawy typu rolowanie w np. koc, masaże, chodzenie po przedmiotach mających różne faktury – maty i wyspy sensoryczne, ćwiczenia z piłką, praca z plasteliną, masą solną, gliną, przesuwanie przedmiotów przy pomocy nóg, przechodzenie toru przeszkód i wiele innych.

Pamiętajmy o tym, że dobrze działający zmysł dotyku stymuluje prawidłowy rozwój.

Fotorelacja z zajęć - w galerii ..

czytaj dalej na temat: Zajęcia z elementami SI pod hasłem " Mocniej, bardziej, więcej..czujesz to?"

Walentynkowe warsztaty plastyczne pod hasłem "Brokatowe serca 2024"

Utworzono dnia 19.01.2024

Twórcze działanie, kreatywne myślenie i kolorowe efekty wspólnej pracy - tego nigdy za wiele!

Masa solna to doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu i świetną zabawę. Z masy solnej możemy wykonać praktycznie wszystko: ozdoby, figurki i wiele innych. Tak naprawdę ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Brak pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? A może właśnie pomysł jest: zrobić coś własnoręcznie! Tym razem wersja walentynkowa– z brokatem.

Serca wykonane z masy solnej to prosty pomysł na twórczą aktywność. Idealnie nadają się jako podarunek na walentynki lub dekoracja.

Prawda, że pięknie się prezentują? 

Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii ..

czytaj dalej na temat: Walentynkowe warsztaty plastyczne pod hasłem "Brokatowe serca 2024"

Karnawałowe warsztaty artystyczne pod hasłem "Maskarada 2024"

Utworzono dnia 17.01.2024
Trwa karnawał, a wraz z nim bale maskowe. Ponieważ karnawał to radość i kolor, przy projektowaniu naszych masek zainspirowaliśmy się także różnymi kolorami. W trakcie ostatnich warsztatów plastycznych powstały kolorowe maski, które stanowią nieodzowny element każdej udanej imprezy karnawałowej. Maski zostały pięknie ozdobione według własnego pomysłu. Takie zajęcia to doskonała okazja, aby dać się ponieść fantazji w pracy twórczej, a jednocześnie ćwiczyć zdolności manualne i poznawać nowe               
                                             techniki plastyczne.
Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii ..
 
czytaj dalej na temat: Karnawałowe warsztaty artystyczne pod hasłem "Maskarada 2024"

Zajęcia sensoryczne na każdy ze zmysłów 2024.

Utworzono dnia 05.01.2024

Kolory, powietrze, światło, faktury, materiały, zapachy, smaki, woda i dźwięki  to nie tylko elementy zabaw plastycznych lub gier ruchowych, ale również niezwykłe doznania sensoryczne, które powodują stymulację zmysłów, a to ma wpływ na rozwój poznawczy i emocjonalny.

Zabawa z balonami to jeden ze sposobów na ćwiczenie motoryki małej i dużej. Pomaga w niecodzienny sposób kształtować koordynację wzrokowo - ruchową oraz umiejętność współpracy z partnerem. Wykorzystanie balonów na zajęciach to również dobry sposób na zaktywizowanie uczestników oraz wyzwolenie pozytywnych emocji

W trakcie zajęć z elementami SI tworzyliśmy także pianę i robiliśmy bąble w wodzie z płynem do baniek. Podczas zajęć wykonywano ćwiczenia oddechowe. Dodatkowo stymulowany był dotyk, wzrok, węch oraz oczywiście propriocepcja ponieważ podczas dmuchania mocno działamy na mięśnie twarzy, jamy ustnej i żuchwę.

Fotorelacja z zajęć – w galerii ..

czytaj dalej na temat: Zajęcia sensoryczne na każdy ze zmysłów 2024.

Nowy Rok 2024 - nasz wspólny czas.

Utworzono dnia 01.01.2024

Najlepsze życzenia noworoczne dla Wszystkich!

Życzymy Wam Roku pełnego spokoju i życzliwości.
Życia w zdrowiu, miłości, przyjaźni i szczęściu.
Niech najskrytsze marzenia znajdą urzeczywistnienie,
A każdy dzień przynosi tylko radość i uśmiech.
Dużo optymizmu oraz nadziei i wiary w pogodne jutro.
                                                Niech przyszły rok będzie czasem pokoju i szacunku.
                                              Niech się Wam wiedzie!

 

czytaj dalej na temat: Nowy Rok 2024 - nasz wspólny czas.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny