Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI, strona 29:

Rajd rowerowy 2018

Utworzono dnia 11.06.2018

Jak co roku w okresie letnim odbył się rajd rowerowy z udziałem uczestników i terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie.

W terminie 04.06.2018. - 08.06.2018. uczestnicy rajdu wybrali się na 5-dniową wycieczkę nad Jezioro Zagłębocze, które znajduje się w woj. lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin, pomiędzy dwiema wsiami: Jagodno i Lejno.

Jezioro Zagłębocze położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie południowo-zachodniego krańca Garbu Włodawskiego, wchodzącego w skład Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej. Jezioro znajduje się  wśród kompleksów lasów sosnowych w Poleskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, w otulinie Poleskiego Parku Krajobrazowego ...

czytaj dalej na temat: Rajd rowerowy 2018

Powiatowa Biesiada Samorządowa "Niedziela u Sanguszków" - 10.06.2018.

Utworzono dnia 04.06.2018

Starosta Lubartowski i Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury zapraszają na Powiatową Biesiadę Samorządową "Niedziela u Sanguszków".

Impreza odbędzie się 10 czerwca 2018 r. na dziedzińcu pałacu Sanguszków w Lubartowie.

Podczas imprezy o charakterze festynu rodzinnego zaprezentują swój dorobek placówki prowadzone przez Powiat Lubartowski i organizacje pozarządowe:

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie, Zespół Szkół w Kocku, Bursa Szkolna w Lubartowie, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Lubartowie, Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kocku, Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim, Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Libra” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie. Na scenie wystąpią przede wszystkim wychowankowie i absolwenci PMDK oraz goście z powiatowych placówek.

Tradycyjnie już swój czas na scenie będzie miała Męska Grupa Wokalna Chór-townia oraz akordeonista Karol Kozakz zespołem– absolwent pracowni muzycznej PMDK,  Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, student Instytutu Muzyki UMCS. Wielbiciele młodego rocka na pewno będą zainteresowani występem zespołu Piwnica z ZS nr 2 w Lubartowie oraz koncertem zespołu B6 z Lublina, na którym podziwiać będzie można umiejętności studentów kierunku jazz i muzyka estradowa na UMCS, w tym - absolwenta pracowni muzycznej PMDK w Lubartowie – Arka Borzęckiego.

Podczas imprezy odbędą się targi promocyjne  placówek i instytucji powiatowych i jarmark rękodzieła artystycznego. Organizatorzy przygotowują także strefę zabaw i atrakcji dla dzieci: akcje plastyczne, kawiarenka pod chmurką, dmuchańce, zabawy sprawnościowe i inne.

„Niedziela u Sanguszków” rozpocznie się o godz. 16.00 koncertem PMDK „Dumni z Polski”. Pod tym samym hasłem od 16.00 trwał będzie konkurs na plakat wykonany podczas imprezy. Koncert i konkurs zrealizowany zostanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”, zorganizowanej z okazji rocznicy stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Program imprezy:

16.00 -  koncert „Dumni z Polski” (Dziecięce i Młodzieżowe Studio Piosenki  oraz zespoły taneczne PMDK w Lubartowie)

17.00 - etiuda teatralna „Cztery strony świata” – PMDK w Lubartowie

17.15 -18.15  koncert wychowanków PMDK i zaproszonych gości

18.15- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Dumni z Polski”

18.30 koncert akordeonowy Karola Kozaka z zespołem

19.00 - koncert Męskiej Grupy Wokalnej „Chórtownia”

19.30 -koncert zespołu Piwnica z ZS nr 2 w Lubartowie

20.20 - koncert zespołu B 6 z  Lublina

ZAPRASZAMY! :)

 

 

czytaj dalej na temat: Powiatowa Biesiada Samorządowa "Niedziela u Sanguszków" - 10.06.2018.

Pamiętajmy i świętujmy!

Utworzono dnia 01.06.2018

W każdym bowiem dorosłym mieszka dziecko, którym kiedyś był,

a w każdym dziecku dorosły, którym kiedyś będzie ...”

 

 

Maj i czerwiec obfitują w bardzo ważne święta ...

15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodziny, 26 maja – Dzień Matki, przed nami 23 czerwca czyli Dzień Ojca, a 1 czerwca to Dzień Dziecka.

Wszystkie te dni zostały ustanowione w celu podkreślenia roli rodziny w życiu człowieka, zwiększenia świadomości na temat praw dzieci oraz wyrażenia szacunku i wdzięczności naszym rodzicom.

Warto więc o nich co roku pamiętać i hucznie je obchodzić :)

Pogadanka o bezpieczeństwie "Bądź uważny!"

Utworzono dnia 18.05.2018

18 maja 2018 r. odwiedził nas policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie - asp. Grzegorz Mazuś.

Przeprowadził ciekawą pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa w różnych sytuacjach - na ulicy, w domu, na zajęciach czy podczas spędzania czasu wolnego.

Poruszone zostały zagadnienia związane z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego dla pieszych, rowerzystów i kierowców pojazdów mechanicznych.

Pan policjant przypomniał między innymi o uważnym i ostrożnym poruszaniu się po ulicach. Udzielił nam ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas zbliżających się spacerów i wycieczek rowerowych.
Omówił jak prawidłowo należy przechodzić przez jezdnię, zachowywać się na ulicy podczas jazdy rowerem i podczas jazdy w samochodzie, jakie mogą wystąpić zagrożenia i niebezpieczne sytuacje na ulicy i jak im zapobiegać.

Podkreślił również jakie jest znaczenie elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej, które po zmroku zwiększają bezpieczeństwo i widoczność ludzi na ulicy.

Apelował także o kulturę słowa i zachowania każdego uczestnika ruchu drogowego oraz o życzliwość na drodze.

Oprócz bezpieczeństwa na drodze omówił bardzo ważny temat dotyczący kontaktu z osobami obcymi. Zwrócił szczególną uwagę na zachowanie w kontakcie z osobą obcą, która może wręczać prezenty, oferować odwiezienie samochodem itp.

Nie zabrakło informacji o zagrożeniach i skutkach nieodpowiedzialnych zachowań w świecie realnym i wirtualnym.

Przypomnieliśmy sobie także wszystkie numery alarmowe i jak należy wezwać pomoc.

Na koniec pogadanki wszyscy otrzymali upominki w postaci opasek odblaskowych.

Dziękujemy panu Grzegorzowi Mazusiowi za przybycie, poświęcony nam czas i przekazanie nam bardzo ważnej i przydatnej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa człowieka na co dzień.

 

Uważajcie na siebie i bądźcie ostrożni na drodze! :)

Międzynarodowy Dzień Rodziny 2018

Utworzono dnia 15.05.2018

Rodzina to ludzie, którzy cię kochają..ludzie, którzy cię wspierają..

Dom rodzinny jest tam, gdzie chcą, żebyś został dłużej..

 

Międzynarodowy Dzień Rodziny - 15.05.2018r. - jak obchodzimy to święto?

Międzynarodowy Dzień Rodzin to już od lat okazja do podkreślenia roli rodziny i podnoszenia w społeczeństwach świadomości problemów, z jakimi boryka się typowa rodzina. Święto to ustanowione zostało przez ONZ 20 września 1993 roku i od tamtej pory obchodzone jest przez kraje Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Polsce i większości uznających je państw obchodzone jest zawsze 15 maja, jednak np. we Francji przypada 6 stycznia.

Obchodzenie Święta Rodziny polegać powinno przede wszystkim na spędzaniu czasu właśnie w rodzinnym gronie.

Rodzina jako instytucja społeczna znajduje się w kręgu zainteresowania: socjologów, psychologów i pedagogów. Przez lata wypracowano wiele definicji określających rodzinę i jej charakter.

Największą popularnością cieszy się najprostsza z nich, autorstwa francuskiego filozofa z XIX wieku Augusta Comta, mówiąca, że "rodzina jest najważniejszą, podstawową grupą społeczną, na której opiera się społeczeństwo".

Życzymy wszystkim, aby w rodzinie stale doświadczali miłości, zrozumienia, zaufania i bliskości. Aby łączyły Was serdeczne i trwałe więzy oraz abyście mogli spędzać ze sobą wiele przyjemnych chwil.:)

 

Powitanie wiosny nad Bobrówką 2018

Utworzono dnia 26.04.2018

25 kwietnia nasi uczestnicy z opiekunem wybrali się nad Bobrówkę w Ostrowie Lubelskim na imprezę zbiorową - publiczną o charakterze integracyjnym oraz rekreacyjnym i sportowym pod hasłem "Powitanie wiosny 2018".

W trakcie imprezy uczestnicy brali udział w różnych grach i zabawach. Był też poczęstunek i zabawa na świeżym powietrzu.

Pod opieką opiekunów można było pospacerować ścieżką przyrodniczo - edukacyjną Bobrówka. Wszyscy wrócili w bardzo dobrych humorach.

czytaj dalej na temat: Powitanie wiosny nad Bobrówką 2018

Życzenia świąteczne 2018

Utworzono dnia 29.03.2018

Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość, miłość oraz wzajemną życzliwość .. by stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech świąteczny czas i odpoczynek w gronie najbliższych da nadzieję i siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...

Życzymy także wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz smacznego jajka i wesołego Alleluja!

Dyrektor, Personel i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie.

czytaj dalej na temat: Życzenia świąteczne 2018

Spotkanie wielkanocne 2018

Utworzono dnia 29.03.2018

„Przyszła wiosna, dobra wiosna

A z nią pora wielkanocna.

Jest Wielkanoc!- a więc znowu

 Wielkie święto mamy!”

Tradycyjnie w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie, personel oraz zaproszeni goście spotkali się przy wspólnym stole, aby pełniej przygotować się do nadchodzących świąt, skupić się na najważniejszym przesłaniu i na wspólnym radosnym świętowaniu. W końcu to wspaniałe, wiosenne święta, które najlepiej przeżywać w gronie życzliwych sobie osób. W uroczystości uczestniczyli Starosta Lubartowski Pan Fryderyk Puła, Członek Zarządu Powiatu Lubartowskiego Pan Radosław Guz, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Iwona Maj oraz o. Dariusz Miastowski gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie, który zadbał o oprawę duchową wydarzenia oraz zainicjował wspólną modlitwę. Wszystkie przybyłe na uroczystość osoby powitała Pani Anna Kuszner - Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie. Następnie głos zabrali zaproszeni gości, którzy złożyli zebranym najserdeczniejsze życzenia zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych pełnych nadziei, miłości i wiary. Nie zabrakło również pokarmów, które symbolizują dostatek życia oraz miłej, rodzinnej atmosfery. Świątecznego charakteru spotkaniu nadały dodatkowo odczytanie wiersze przez uczestników ŚDS w Lubartowie.

Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie spędzony czas.

Wiosna 2018

Utworzono dnia 22.03.2018

Kalendarzowa wiosna już jest!

Choć pogoda bardziej przypomina zimową, a na prawdziwie wiosenną pogodę przyjdzie nam jeszcze poczekać, to w kalendarzu gości już nowa pora roku.

Od wczoraj cieszymy się wiosna, ale niestety jeszcze nie wiosenną aurą.

Jednak możemy być pewni, że ocieplenie się zbliża i do dodatnich temperatur jest już coraz bliżej.

Pamiętajcie, że pierwsze dni wiosny to już duży krok ku porze roku, pełnej zieleni budzącej się do życia.

Z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, a noc krótsza.

Wkrótce także przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni ...

czytaj dalej na temat: Wiosna 2018

Dzień walki z depresją.

Utworzono dnia 23.02.2018

23 lutego to dzień walki z depresją. Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jak odróżnić ją od zwykłego smutku lub psychicznego dołka, w który każdemu zdarza się od czasu do czasu wpadać? Długotrwałe przygnębienie, apatia czy brak życiowej energii powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę.
Depresja co roku zbiera duże żniwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest jedną z najpoważniejszych jednostek chorobowych na świecie.
Depresja dwa razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Początek choroby zwykle objawia się smutkiem, przygnębieniem. Osoba cierpiąca na depresję, ma nostalgiczny nastrój przez dłuższy czas. Często towarzyszą jej lęki oraz niepewność. Człowiek staje się coraz bardziej obojętny na otaczającą rzeczywistość. Oddala się od bliskich. Przestają go interesować codzienne problemy.
Depresja różni się od uczucia smutku tym, że zakłóca życie codzienne i nie pozwala na normalną pracę, naukę, spanie i inne czynności życia codziennego. Intensywnie odczuwamy bezsilność i bezradność, które nie ustępują prawie nigdy.
Chory na depresję traci zainteresowanie swoimi pasjami, unika przyjaciół, jest ciągle zmęczony. Przytłaczają nawet zwykłe codzienne obowiązki.
Depresję zdiagnozować powinien jednak specjalista.
W leczeniu depresji pomoże lekarz rodzinny lub psychiatra w Poradni Zdrowia Psychicznego (aby zapisać się na wizytę nie potrzeba skierowania od innego lekarza). Leczenie odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych oraz psychoterapii. Efekty kuracji powinny pojawić się po kilku tygodniach.
Depresja to choroba, która powraca. Jeżeli zauważymy u siebie, bądź u naszych bliskich pierwsze symptomy choroby, najlepiej od razu udać się do specjalisty. Nie bójmy się wizyty u psychiatry. Jeżeli faktycznie pojawiła się choroba, jest wiele sposobów na jej wyleczenie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.
W leczeniu depresji bardzo ważne jest, aby osoba chora potrafiła zrozumieć, co jej dolega i jednocześnie nie bała się o tym rozmawiać. Depresji nie należy lekceważyć, a odpowiednia pomoc może sprawić, że chory poczuje się znacznie lepiej.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny