Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI, strona 3:

Ogłoszenie.

Utworzono dnia 19.01.2024

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie informuje,

że 19 stycznia 2024r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy

w zamian za święto przypadające w sobotę - 6 stycznia  2024r.

W związku z powyższym placówka tego dnia będzie zamknięta.

czytaj dalej na temat: Ogłoszenie.

Zajęcia z elementami SI pod hasłem " Mocniej, bardziej, więcej..czujesz to?"

Utworzono dnia 19.01.2024

Pobudzanie receptorów czucia to istotny element terapii. Propriocepcja czyli trening czucia głębokiego pozwala nam lepiej komunikować się ze swoim ciałem oraz być bardziej uważnym na jego sygnały i potrzeby.

Obecny świat dostarcza nam olbrzymią ilość bodźców. Odczuwamy je za pomocą wszystkich naszych zmysłów. O zmysłach takich jak wzrok, węch, dotyk, słuch i smak słyszał każdy. Natomiast bardzo często zapominamy, że mamy jeszcze dwa – przedsionkowy i proprioceptywny. Zmysł przedsionkowy (równowagi) skupia się na odnajdywaniu ciała w przestrzeni. To dzięki niemu człowiek radzi sobie z grawitacją. Ponadto odpowiada także za prawidłową koordynację, napięcie mięśniowe, planowanie ruchu i postawę ciała. Natomiast zmysł proprioceptywny czyli czucie głębokie odpowiada za możliwość np. chodzenia, siadania, omijania przeszkód, gry w piłkę, trafienia łyżką do buzi lub zapinania guzików. Oba te zmysły są ze sobą powiązane. Wraz ze zmysłem dotyku tworzą podstawy do rozwoju pozostałych zmysłów.

Odpowiedzialnym za przetwarzanie napływających ze świata zewnętrznego bodźców jest nasz mózg. W sytuacji, gdy przetwarza on dane bodźce bez zakłóceń, mówimy o integracji sensorycznej. Wówczas osoba postrzega otoczenie jako przyjazne i chętnie je poznaje. W sposób adekwatny potrafi reagować na napotkane sytuacje. Co w sytuacji, gdy proces ten zostanie zaburzony? Niektóre bodźce będą docierały z większą, a niektóre z mniejszą intensywnością. Powodując tym samym dyskomfort. Osoba z zaburzonym procesem integracji sensorycznej będzie postrzegała świat jako zagrażający, a jego reakcje będą często nieadekwatne.

Nasz organizm odbiera więc bodźce dotykowe nie tylko przez skórę. Uczestniczą w nim właśnie narządy czucia głębokiego zlokalizowane w mięśniach, stawach i więzadłach, które wpływają na sprawność motoryczną oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

Czucie głębokie można stymulować poprzez: mocne przytulanie, zabawy typu rolowanie w np. koc, masaże, chodzenie po przedmiotach mających różne faktury – maty i wyspy sensoryczne, ćwiczenia z piłką, praca z plasteliną, masą solną, gliną, przesuwanie przedmiotów przy pomocy nóg, przechodzenie toru przeszkód i wiele innych.

Pamiętajmy o tym, że dobrze działający zmysł dotyku stymuluje prawidłowy rozwój.

Fotorelacja z zajęć - w galerii ..

czytaj dalej na temat: Zajęcia z elementami SI pod hasłem " Mocniej, bardziej, więcej..czujesz to?"

Walentynkowe warsztaty plastyczne pod hasłem "Brokatowe serca 2024"

Utworzono dnia 19.01.2024

Twórcze działanie, kreatywne myślenie i kolorowe efekty wspólnej pracy - tego nigdy za wiele!

Masa solna to doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu i świetną zabawę. Z masy solnej możemy wykonać praktycznie wszystko: ozdoby, figurki i wiele innych. Tak naprawdę ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Brak pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? A może właśnie pomysł jest: zrobić coś własnoręcznie! Tym razem wersja walentynkowa– z brokatem.

Serca wykonane z masy solnej to prosty pomysł na twórczą aktywność. Idealnie nadają się jako podarunek na walentynki lub dekoracja.

Prawda, że pięknie się prezentują? 

Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii ..

czytaj dalej na temat: Walentynkowe warsztaty plastyczne pod hasłem "Brokatowe serca 2024"

Karnawałowe warsztaty artystyczne pod hasłem "Maskarada 2024"

Utworzono dnia 17.01.2024
Trwa karnawał, a wraz z nim bale maskowe. Ponieważ karnawał to radość i kolor, przy projektowaniu naszych masek zainspirowaliśmy się także różnymi kolorami. W trakcie ostatnich warsztatów plastycznych powstały kolorowe maski, które stanowią nieodzowny element każdej udanej imprezy karnawałowej. Maski zostały pięknie ozdobione według własnego pomysłu. Takie zajęcia to doskonała okazja, aby dać się ponieść fantazji w pracy twórczej, a jednocześnie ćwiczyć zdolności manualne i poznawać nowe               
                                             techniki plastyczne.
Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii ..
 
czytaj dalej na temat: Karnawałowe warsztaty artystyczne pod hasłem "Maskarada 2024"

Zajęcia sensoryczne na każdy ze zmysłów 2024.

Utworzono dnia 05.01.2024

Kolory, powietrze, światło, faktury, materiały, zapachy, smaki, woda i dźwięki  to nie tylko elementy zabaw plastycznych lub gier ruchowych, ale również niezwykłe doznania sensoryczne, które powodują stymulację zmysłów, a to ma wpływ na rozwój poznawczy i emocjonalny.

Zabawa z balonami to jeden ze sposobów na ćwiczenie motoryki małej i dużej. Pomaga w niecodzienny sposób kształtować koordynację wzrokowo - ruchową oraz umiejętność współpracy z partnerem. Wykorzystanie balonów na zajęciach to również dobry sposób na zaktywizowanie uczestników oraz wyzwolenie pozytywnych emocji

W trakcie zajęć z elementami SI tworzyliśmy także pianę i robiliśmy bąble w wodzie z płynem do baniek. Podczas zajęć wykonywano ćwiczenia oddechowe. Dodatkowo stymulowany był dotyk, wzrok, węch oraz oczywiście propriocepcja ponieważ podczas dmuchania mocno działamy na mięśnie twarzy, jamy ustnej i żuchwę.

Fotorelacja z zajęć – w galerii ..

czytaj dalej na temat: Zajęcia sensoryczne na każdy ze zmysłów 2024.

Nowy Rok 2024 - nasz wspólny czas.

Utworzono dnia 01.01.2024

Najlepsze życzenia noworoczne dla Wszystkich!

Życzymy Wam Roku pełnego spokoju i życzliwości.
Życia w zdrowiu, miłości, przyjaźni i szczęściu.
Niech najskrytsze marzenia znajdą urzeczywistnienie,
A każdy dzień przynosi tylko radość i uśmiech.
Dużo optymizmu oraz nadziei i wiary w pogodne jutro.
                                                Niech przyszły rok będzie czasem pokoju i szacunku.
                                              Niech się Wam wiedzie!

 

czytaj dalej na temat: Nowy Rok 2024 - nasz wspólny czas.

Przerwa świąteczna 2023

Utworzono dnia 22.12.2023

W terminie od 22 grudnia do 29 grudnia 2023 r. ogłaszamy

przerwę świąteczną od zajęć terapeutycznych dla uczestników

Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie.   

                                        Zajęcia zostaną wznowione 2 stycznia 2024 r.

                                        Życzymy radosnego świętowania i spokojnego odpoczynku!

czytaj dalej na temat: Przerwa świąteczna 2023

Życzenia bożonarodzeniowe 2023

Utworzono dnia 22.12.2023
To ten rodzaj ciszy, że każdy wszystko usłyszy..
A wszędzie to ufne czekanie.
Czekajmy - dziś cud się stanie!
 
Niech w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę
narodzi się w Waszych sercach Jezus,
który przynosi miłość i pokój.
                                                Niech wleje w nie autentyczne ciepło.
 
Gwiazda betlejemska niech zwiastuje na nowo Dobrą Nowinę
i wniesie świąteczny blask w Waszą codzienność.
Niech przyniesie nadzieję na to, co przed nami
oraz uśmiech i pogodę ducha
na każdy dzień Nowego Roku 2024.
 
czytaj dalej na temat: Życzenia bożonarodzeniowe 2023

Bóg się rodzi!

Utworzono dnia 22.12.2023

Zanim zasiądziesz do stołu wigilijnego pomyśl o człowieku,

który jest blisko .. na odległość myśli.

Kiedy weźmiesz opłatek podziel się nim z człowiekiem,

który jest na odległość wyciągniętej ręki.

Kolędując, śpiewaj z człowiekiem,

                                               który jest na odległość Twojego głosu.

 

We wtorek 19 grudnia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Opłatek, życzenia, kolędy, wspólny posiłek – te zwyczaje są tak głęboko zakorzenione w naszej świadomości, iż nie potrafimy sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia bez Wigilii.

Wraz z Dyrektorem, pracownikami i uczestnikami ŚDS świętowali m.in. Pan Jerzy Piekarczyk - Kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubartowie, Pani Magdalena Monist – Czerwińska - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie, Pani Katarzyna Duda – Wodzińska - Specjalista do spraw rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych oraz brat Rafał z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie. Dziękujemy Państwu za życzenia, obecność, życzliwość i wsparcie naszego domu.

Świąteczne spotkanie to już tradycja, a w przygotowania angażują się zarówno pracownicy, jak i podopieczni placówki. Dyrektor ŚDS w Lubartowie Pani Anna Kuszner podziękowała za współpracę i wspólne działania. Życzyła wszystkim, by nadchodzące święta upłynęły w spokojnej i rodzinnej atmosferze, a świąteczna atmosfera utrzymywała się w sercach jak najdłużej i była inspiracją do okazywania sobie wzajemnej życzliwości na co dzień.

Atmosferę zbliżających się świąt podkreślił akcent artystyczny. Wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie najlepsze życzenia świąteczne.

Dopełnieniem był wspólny posiłek złożony z tradycyjnych potraw przygotowanych w ramach treningu kulinarnego przez uczestników placówki.

Spotkanie nabrało także wyjątkowego charakteru dzięki wspólnym śpiewie kolęd i pięknym dekoracjom bożonarodzeniowym.

Wspólna wigilia to dla nas zawsze ważny moment w ciągu roku. Bo święta najpiękniejsze są właśnie wtedy kiedy możemy je dzielić z najbliższymi oraz spędzić ten czas na wyciszeniu i pozwolić dojść do głosu myślom, refleksjom, które w innych sytuacjach nie mają szans wybrzmieć.

Spotkanie opłatkowe po raz kolejny uświadomiło uczestnikom, że warto się spotkać i doświadczyć szeroko rozumianej wspólnoty. To czas wspólnego dzielenia się radością i składania najlepszych życzeń. To również czas nadziei, spokoju i oczekiwania na coś ważnego i bliskiego sercu.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej Wigilii i przyczynili się do przygotowania Naszego spotkania.

Fotorelacja  ze spotkania - w galerii ..

czytaj dalej na temat: Bóg się rodzi!

Treningi ogólnorozwojowe w KS Workout - podsumowanie 2023r.

Utworzono dnia 22.12.2023

Przedstawiamy sportowców roku w treningach ogólnorozwojowych w KS Workout!

Na ostatnim treningu w tym roku miała miejsce piękna dekoracja zawodników z ŚDS w Lubartowie z udziałem Pani Dyrektor Anny Kuszner, zawodnika i trenera KS Workout Pana Marcina Urbana oraz pana Tomasza Majchera z drukarni NETGRAPH w Lubartowie.  Całoroczny, aktywny i chętny  udział w zajęciach zaowocował w zdobycie medali i dyplomów dla naszych sportowców, które ufundował dla Nas pan Tomasz Majcher i drukarnia NETGRAPH w Lubartowie. Dziękujemy bardzo za uznanie oraz obecność na naszym ostatnim treningu w tym roku.

Każdemu z Naszych znakomitych sportowców serdecznie gratulujemy i dziękujemy KS Workout w Lubartowie za ciekawe treningi, wyzwania sportowe oraz świetną atmosferę, dzięki czemu współpraca z Wami była dla nas ogromną przyjemnością i dała nam bardzo dużo motywacji na co dzień i satysfakcji z własnej pracy.

Treningi ogólnorozwojowe były efektywne, regularne i urozmaicone. Szeroka gama ćwiczeń pozwoliła nam jednocześnie żeby trening nie był nudny i monotonny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za poświęcony czas, włożony wysiłek,  zaangażowanie w trakcie zajęć, doskonałe efekty, chęci do pracy i  To był bardzo ciekawy rok pełny wrażeń, radości, uśmiechu, zdrowej sportowej rywalizacji i wzajemnego szacunku. To nie tylko wspólne spędzenie czasu, ale przede wszystkim wspólne przełamywanie własnych słabości. Życzymy Wam kolejnych super treningów – jak zawsze w pozytywnych nastrojach.

Sport zmienia życie wielu osób. To dzięki aktywności fizycznej nabieramy pewności siebie, poprawia nam się samopoczucie, zmniejsza poziom stresu i zwiększa siła i wytrzymałość. Nasze ciało jest bardzo plastyczne, to jak je traktujemy i co z nim robimy, wpływa na ogólny nasz wygląd. Dzięki dopasowanym ćwiczeniom, nasze ciało ulega ciągłemu procesowi, który polega na zbudowaniu prawidłowej sylwetki ciała. Zdarza się, że nasze chęci zmiany nawyków i wprowadzenia ćwiczeń do naszej codzienności, jest nie lada wyzwaniem. Dlatego tak popularne są treningi grupowe. Wtedy nasza motywacja i wsparcie w trudnych chwilach, jest zwielokrotnione. Sportowa przygoda, która rozpoczyna się wraz z treningiem, jest pięknym początkiem do wspólnego osiągnięcia celów. Sport hartuje nasz charakter, dlatego warto stopniowo przesuwać granice naszych możliwości. Poza tym nasze samopoczucie zależy głównie od nas samych.

Wszystkim pracownikom, trenerom i zawodnikom KS Workout życzymy zdrowych, spokojnych Świąt oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku!

Do zobaczenia !

Fotorelacja z wydarzenia - w galerii ..

czytaj dalej na temat: Treningi ogólnorozwojowe w KS Workout - podsumowanie 2023r.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny