Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI, strona 3:

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Utworzono dnia 31.10.2022

26 października 2022 r.  wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W trakcie spaceru podziwialiśmy piękny jesienny ogród pałacowy. Widzieliśmy także pawie przechadzające się wokół posiadłości. Zwiedziliśmy wytworne komnaty pałacu. Słuchaliśmy opowieści pani Przewodnik i poznaliśmy wiele historycznych ciekawostek dotyczących dawnych mieszkańców rezydencji. Był to niewątpliwie interesujący i przyjemny wyjazd.

Fotorelacja z wydarzenia - w galerii. 

Warsztaty edukacyjne zdrowego odżywiania pod hasłem ,,Zdrowo kolorowo jem”.

Utworzono dnia 21.10.2022

21 października obchodzimy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Jest to świetna okazja do tego, aby przypomnieć rolę warzyw i owoców w naszej diecie.

W świetlicy naszego domu odbyły się warsztaty edukacyjne zdrowego odżywiania pod hasłem ,,Zdrowo kolorowo jem”.

Celem zajęć było m.in.: uświadomienie, że warzywa i owoce mają dużą wartość odżywczą i ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna dla zachowania zdrowia, zapoznanie z wybranymi witaminami i pierwiastkami zawartymi w owocach i warzywach oraz wskazanie ich pozytywnego wpływu na organizm, poznanie pięciu grup kolorystycznych owoców i warzyw, kształtowanie nawyku jedzenia owoców i warzyw przy każdym posiłku, a także nauka samodzielnego wykonywania sałatek i surówek oraz komponowania dań na talerzu podkreślającego estetyczne walory potraw.

Na uwagę zasługuje również piękne wyeksponowanie świeżych owoców i warzyw w kolorowej scenerii jesiennej. Nasze warsztaty oprócz walorów edukacyjno – poznawczych były pełne niewątpliwych doznań smakowych, wzrokowych, zapachowych oraz wniosły dużo zdrowia i pozytywnych emocji.

Fotorelacja z przebiegu zajęć - w galerii.

czytaj dalej na temat: Warsztaty edukacyjne zdrowego odżywiania pod hasłem ,,Zdrowo kolorowo jem”.

Ścieżka Przyrodnicza- Bobrówka.

Utworzono dnia 19.10.2022

Ścieżka przyrodnicza Bobrówka w Lasach Parczewskich to szlak, który zaskakuje swoim urokiem, jest bardzo ciekawy i atrakcyjny widokowo. Schowany jest w lesie, a prowadzi do niego polna droga. Na miejscu jest duża wiata i miejsce na ognisko. To świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu poza miastem w otoczeniu przyrody lasów parczewskich.

Korzystając  z ciepłej i słonecznej pogody jesiennej w ramach zajęć terapeutycznych i treningu umiejętności spędzania czasu wolnego wybraliśmy się na wycieczkę do Bobrówki.

Spacerując poznawaliśmy i podziwialiśmy piękno otaczającej  przyrody. W trakcie spotkania edukacyjnego z panią z Nadleśnictwa Parczew dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z tym miejscem.

Na zakończenie spaceru ze smakiem zjedliśmy kiełbaski upieczone przy wspólnym ognisku. Wróciliśmy zadowoleni z bardzo ciekawej nietypowej lekcji przyrody na łonie natury w pięknych jesiennych barwach.

Fotorelacja z wycieczki - w galerii.

Modlitwa różańcowa - Październik 2022.

Utworzono dnia 14.10.2022

Tajemnice różańca te radosne i bolesne, te światła i chwalebne wszystkie przeplatają się w naszym życiu, czasem zupełnie niezauważalnie jak październikowy różaniec... Na ostatnich zajęciach muzyczno rytmicznych zapoznaliśmy się z różnymi melodiami modlitwy różańcowej. Wykorzystaliśmy różaniec z kasztanów własnoręcznie wykonany specjalnie na tę okazję przez jedną z Uczestniczek.

Fotorelacja - w galerii.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2022

Utworzono dnia 10.10.2022

10.10.2022. - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - hasło przewodnie to „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem.”

Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostanu. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa.

Dobre samopoczucie, czyli dobrostan, jako wskaźnik zdrowia psychicznego oznacza zdolność przeżywania emocji, które są  adekwatne do doświadczanych sytuacji. Niepowodzenia i chwile negatywnych doświadczeń emocjonalnych przeplatają się z wydarzeniami pozytywnymi, radosnymi, dając ogólne poczucie równowagi i zadowolenia w życiu, a także zdrowe poczucie sensu i własnej sprawczości. Niestety długotrwały nadmiar obowiązków, niepokojące wiadomości w środkach masowego przekazu, poważne problemy rodzinne lub zawodowe wpływają  na obniżenie nastroju i powodują stres, który jest wyjątkowo groźnym wrogiem wpływającym na naszą równowagę psychofizyczną.

Każdy z nas od czasu do czasu boryka się ze spadkiem formy psychofizycznej. Jeżeli jednak stres, zły nastrój i przygnębienie trwają zbyt długo, stają się dla naszego organizmu niebezpieczne. Warto więc wcześniej poznać sposoby, jak sobie radzić z kryzysami, aby złapać równowagę. Zdrowie psychiczne zależy od wielu czynników i nie jest dane raz na zawsze, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysów i chorób. To przejaw troski o siebie i swoich bliskich.

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2022

Święto Pieczonego Ziemniaka 2022 w DPS w Jadwinowie.

Utworzono dnia 06.10.2022

4 października 2022r. odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Jadwinowie, aby uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Mieliśmy okazję dowiedzieć się np skąd i w jakich okolicznościach ziemniak przywędrował do Polski i jak ważny jest w jadłospisie każdego z nas.

Atrakcją imprezy było niewątpliwie ciekawe przedstawienie w wykonaniu mieszkanek domu oraz przeróżne ciekawostki związane z ziemniakami.

Nie zabrakło również zabawy tanecznej,  konkursów i quizów z nagrodami oraz pysznego poczęstunku z pieczonym ziemniakiem w roli głównej.

Dziękujemy za zaproszenie i przyjemnie spędzony czas.

Fotorelacja - w galerii.

Spotkanie z pracownikiem ZUS - Inspektorat w Lubartowie.

Utworzono dnia 05.10.2022

29 września 2022r. rodzice i opiekunowie prawni uczestników ŚDS w Lubartowie, pracownicy i Dyrektor ŚDS w Lubartowie pani Anna Kuszner wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie - Inspektorat w Lubartowie - panią Iwoną Zyga. Spotkanie odbyło się w świetlicy naszego domu.

Zagadnienia poruszane na spotkaniu to m.in.: renta socjalna, świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, renta z tytułu niezdolności do pracy i zasady jej przyznawania, pobieranie renty socjalnej lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a możliwość podjęcia pracy zarobkowej, zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia spowodowany przychodami, wpływ dodatkowej pracy na pobieraną rentę oraz w przyszłości emeryturę, wygodne załatwianie spraw w ZUS bez wychodzenia z domu, zakładanie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych w relacjach z ZUS. Uczestnicy spotkania otrzymali też foldery informacyjne ZUS dla osób z niepełnosprawnością.

Dziękujemy pani Iwonie Zyga za wizytę, poświęcony czas oraz ważne i cenne informacje.

Fotorelacja ze spotkania - w galerii.

czytaj dalej na temat: Spotkanie z pracownikiem ZUS - Inspektorat w Lubartowie.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Dworku Kościuszków w Lublinie.

Utworzono dnia 04.10.2022

28 września uczestnicy ŚDS w Lubartowie wraz z opiekunami odwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Powstał on w 1965 roku na Sławinie. Obszar ten zajmuje ok 22 ha więc należy przygotować się na długi spacer i założyć wygodne buty. Podzielony jest na tematyczne działy i kolekcje roślinne, w których zgromadzone są rośliny pochodzące z całego świata.

Zbiory roślinne Ogrodu Botanicznego UMCS wykorzystywane są do celów dydaktycznych i edukacyjnych oraz naukowo-badawczych realizowanych przez pracowników i studentów lubelskich uczelni.

Bardzo ciekawy jest Dział Roślin Biblijnych, który przygotowano z dużą starannością – każdy gatunek został opatrzony nie tylko etykietą z nazwą, ale również odpowiednim wersetem z Pisma Świętego. Warto zobaczyć również Dworek Kościuszków, który w XVIII wieku był własnością stryja Tadeusza Kościuszki i był przez niego odwiedzany.

Ogród jest doskonałym i malowniczym miejscem do wypoczynku, spacerów i obcowania z przyrodą. Polecamy!

Fotorelacja z wycieczki – w galerii.

czytaj dalej na temat: Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Dworku Kościuszków w Lublinie.

Dzień chłopaka 2022

Utworzono dnia 30.09.2022
30 września każdego roku to oczywiście Dzień Chłopaka.
Jest to okazja do tego, aby obdarować osoby płci męskiej z naszego otoczenia upominkiem, złożyć najlepsze życzenia i poświętować.
My także obchodzimy to święto. Dzisiaj odbyła się w naszym domu zabawa taneczna.  Były gry tematyczne, własnoręcznie wykonane upominki, szczere życzenia i pyszny poczęstunek. A naszym najlepszym kolegom jeszcze raz życzymy zdrowia, uśmiechu i radości każdego dnia!

Fotorelacja z imprezy - w galerii.

czytaj dalej na temat: Dzień chłopaka 2022

Festyn i Bieg Integracyjny 2022

Utworzono dnia 19.09.2022

17 września 2022 roku wzięliśmy udział w Festynie i Biegu Integracyjnym, który odbył się przy Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Alwernia - Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Niech się serce obudzi" im. Jana Pawła II. Dziękujemy za mile i aktywnie spędzony czas w pozytywnej atmosferze.

Fotorelacja z imprezy – w galerii.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny