Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI, strona 30:

Dzień walki z depresją.

Utworzono dnia 23.02.2018

23 lutego to dzień walki z depresją. Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jak odróżnić ją od zwykłego smutku lub psychicznego dołka, w który każdemu zdarza się od czasu do czasu wpadać? Długotrwałe przygnębienie, apatia czy brak życiowej energii powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę.
Depresja co roku zbiera duże żniwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest jedną z najpoważniejszych jednostek chorobowych na świecie.
Depresja dwa razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Początek choroby zwykle objawia się smutkiem, przygnębieniem. Osoba cierpiąca na depresję, ma nostalgiczny nastrój przez dłuższy czas. Często towarzyszą jej lęki oraz niepewność. Człowiek staje się coraz bardziej obojętny na otaczającą rzeczywistość. Oddala się od bliskich. Przestają go interesować codzienne problemy.
Depresja różni się od uczucia smutku tym, że zakłóca życie codzienne i nie pozwala na normalną pracę, naukę, spanie i inne czynności życia codziennego. Intensywnie odczuwamy bezsilność i bezradność, które nie ustępują prawie nigdy.
Chory na depresję traci zainteresowanie swoimi pasjami, unika przyjaciół, jest ciągle zmęczony. Przytłaczają nawet zwykłe codzienne obowiązki.
Depresję zdiagnozować powinien jednak specjalista.
W leczeniu depresji pomoże lekarz rodzinny lub psychiatra w Poradni Zdrowia Psychicznego (aby zapisać się na wizytę nie potrzeba skierowania od innego lekarza). Leczenie odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych oraz psychoterapii. Efekty kuracji powinny pojawić się po kilku tygodniach.
Depresja to choroba, która powraca. Jeżeli zauważymy u siebie, bądź u naszych bliskich pierwsze symptomy choroby, najlepiej od razu udać się do specjalisty. Nie bójmy się wizyty u psychiatry. Jeżeli faktycznie pojawiła się choroba, jest wiele sposobów na jej wyleczenie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.
W leczeniu depresji bardzo ważne jest, aby osoba chora potrafiła zrozumieć, co jej dolega i jednocześnie nie bała się o tym rozmawiać. Depresji nie należy lekceważyć, a odpowiednia pomoc może sprawić, że chory poczuje się znacznie lepiej.

Karnawał 2018

Utworzono dnia 13.02.2018

Dzisiaj tzw. "ostatki". Wielkimi krokami zbliża się koniec karnawału 2018. Zwyczaj obchodzenia ostatniego dnia karnawału pielęgnowany jest od dawien dawna. Osoby, które nie zdążyły jeszcze wybrać się na huczną imprezę, mają coraz mniej czasu.

My zostaliśmy zaproszeni przez przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim na Bal Karnawałowy i bawiliśmy się 9 lutego w " Gościnnych Progach" w Lubartowie. Było super! :) Dziękujemy za zaproszenie, udaną imprezę, miłą atmosferę i doborowe towarzystwo.:)

A dzień wcześniej czyli 8 lutego odbyła się w świetlicy w ŚDS w Lubartowie zabawa walentynkowo - karnawałowa. Były wspólne tańce, śpiewy i pyszny poczęstunek.

Podsumowując - tegoroczny karnawał zaliczamy oczywiście do bardzo udanych. :)
I przypominamy wszystkim, że jutro Walentynki...warto pamiętać o tych, którzy są dla nas ważni i na którym nam zależy :)

Tłusty czwartek 2018

Utworzono dnia 08.02.2018

Tłusty czwartek już dzisiaj!  Pączki, faworki, słodkie racuchy - to właśnie te przysmaki mają tego dnia swoje święto.

Współcześnie pączki najczęściej są nadziewane marmoladą wieloowocową lub konfiturą różaną. Popularne są także z likierem, budyniem, czekoladą a nawet twarogiem. W dawnych czasach w niektórych z nich można było znaleźć migdał lub orzech włoski, co było wróżbą życiowego szczęścia.

Pączki, popularne w Polsce od XVI wieku, były znane już w starożytnym Rzymie. Te drożdżowe kule smażone na głębokim oleju, spożywano wtedy podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Dawniej były nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem. Dopiero potem pojawiła się ich słodka wersja, prawdopodobnie zapożyczona z kuchni arabskiej.

Według historii i tradycji ostatni czwartek karnawału został nazwany tłustym od sycących i kalorycznych potraw spożywanych w czasie biesiadowania.

Popularne do dziś jest staropolskie przysłowie: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

A Ty zjadłeś już swojego pączka? :)

Jak dbać o siebie zimą?

Utworzono dnia 07.02.2018

Tegoroczna zima jest dla nas dość łagodna, ale to nie znaczy, że możemy odpuścić sobie dbałość o swoje zdrowie. Często zmieniają się temperatury, wilgotność powietrza, występują nagłe skoki ciśnienia, zmienia się rodzaj opadów. Organizm człowieka musi się dostosowywać do nowych warunków i nie zawsze jest do tego odpowiednio przygotowany.

Zimą powinniśmy dbać o siebie szczególnie, ponieważ to właśnie wtedy najczęściej zapadamy na tzn. sezonowe dolegliwości - poczynając od przeziębień, a na zimowej depresji kończąc.

Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody jak dbać o zdrowie zimą, aby wszelkie choroby omijały nas szerokim łukiem ...

czytaj dalej na temat: Jak dbać o siebie zimą?

Człowiek Roku 2017

Utworzono dnia 01.02.2018

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie składa serdeczne podziękowania za nominację Dyrektora jednostki – Anny Kuszner

do tytułu Człowieka Roku 2017

w kategorii „Działalność Społeczna i Charytatywna” (powiat lubartowski).
 

Jak można głosować na naszego reprezentanta?


Wystarczy wysłać sms pod numer 72355 o treści KLDS.69


Głosowanie będzie trwać do 15 lutego 2018 roku, do godziny 20.00.


Zapraszamy wszystkich do głosowania!:)


Dziękujemy za oddane głosy!:)

Konkurs kulinarny 2018

Utworzono dnia 23.01.2018

23 stycznia w ŚDS w Lubartowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego pod hasłem " Smaki ŚDS - u". :)

Konkurs polegał na samodzielnym wyszukaniu smacznych i ciekawych przepisów kulinarnych.

Celem konkursu  było rozbudzanie pomysłowości i inicjatywy Uczestników, promowanie różnorodności potraw i tradycji kulinarnych oraz pogłębianie wiedzy na temat produktów i potraw.

Ocena jury obejmowała wybór potrawy, stopień trudności jej wykonania, recepturę i dobór składników oraz technik i metod wykonania, a także  kreatywność i samodzielność.

Królowały pyszne ciasta i zdrowe sałatki.

Docenione zostały wszystkie przepisy ponieważ każdy z nich, choć dotyczył innej potrawy, zaskakiwał w swej prostocie, ale wciąż pozwalał cieszyć się smakiem. A o to właśnie nam chodziło! :)

Dziękujemy uczestnikom konkursu za udział, chęci, poświęcony czas i interesujące przepisy. Na pewno będziemy z nich korzystać:)

czytaj dalej na temat: Konkurs kulinarny 2018

Muzeum Historii Kocka

Utworzono dnia 18.01.2018

17 stycznia Uczestnicy ŚDS w Lubartowie z opiekunami mieli przyjemność zwiedzać Muzeum Historii Kocka. Jest to narracyjna, naszpikowana nowymi technologiami, nowoczesna i  multimedialna placówka, która znajduje się w budynku biblioteki przy ul. Marcina Stępnia 6.

Zwiedzający usłyszą opowieść o Kocku i zapoznają sie z losami miasta wplecionymi w historię Polski. A tych wątków nie brakuje, od ks. Anny Jabłonowskiej po ofensywę 1920r.

Zwiedzanie podobało Nam się bardzo. Muzeum Historii Kocka to bardzo ciekawe i innowacyjne miejsce.

Polecamy wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z propozycją muzeum.

W galerii - album z fotorelacją z wyjazdu.

czytaj dalej na temat: Muzeum Historii Kocka

Lekcja pokory w ŚDS w Lubartowie.

Utworzono dnia 15.01.2018

15 stycznia 2018r. w ŚDS w Lubartowie aktorzy z Artystycznego ARS’ Kraków przedstawili spektakl pt. „ Lekcja Pokory” wg Karola Wojtyły w reżyserii Stanisława Jaroszyńskiego.

Tematyka spektaklu wykorzystuje elementy dramaturgii Karola Wojtyły, wątki filozoficzne i moralne (filozofia Pascala), porusza aspekty poszanowania własnej wartości oraz przekonań ...

czytaj dalej na temat: Lekcja pokory w ŚDS w Lubartowie.

Życzenia noworoczne 2018

Utworzono dnia 30.12.2017

Już jutro pożegnamy stary rok i przywitamy nowy - 2018.

31 grudnia, zgodnie z tradycją, ślemy sobie życzenia na nadchodzący rok.

Jakie życzenia noworoczne 2018 złożyć? Czego życzyć na nowy rok? Jakie są idealne życzenia sylwestrowe?

Jednoznacznych odpowiedzi nie ma.

Najlepsze życzenia to te prosto od serca – nie muszą być długie, nie muszą być bardzo poważne, najważniejsze, by były szczere!

 

Na nadchodzący Nowy Rok przyjmijcie od Nas serdeczne życzenia:

 

Zdrowia, którego potrzebuje każdy z nas.

Pogody ducha, która sprawia, że codzienność jest łatwiejsza.

Miłości, bo dzięki niej człowiek rozkwita.

By otaczali Was ci, których kochacie.

Niech Nowy Rok składa się wyłącznie ze słonecznych i pogodnych dni, a problemy i troski Was omijają.

Niech wszystko Wam się układa, a na każdy problem znajdzie się rada. :)
 

Szczęśliwego Nowego Roku 2018! :)

czytaj dalej na temat: Życzenia noworoczne 2018

Życzeń czas ...

Utworzono dnia 22.12.2017

Życzymy sobie i wszystkim żebyśmy nie tylko na święta byli dla siebie uprzejmi i radośni, ale starali się każdego dnia choćby drobnym gestem, słowem, uśmiechem dawać dowód na to, jak bardzo zależy nam na tych, których kochamy i lubimy.

Wszystkim Wam również życzymy zdrowych i spokojnych świąt .. aby w Waszych domach gościła zawsze miłość i radość .. oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018! :)

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny