Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI, strona 4:

Hej kolęda, kolęda!

Utworzono dnia 16.12.2023
„Kolędujmy wszyscy wraz
   Bo już na to wielki czas.”
 
To nie koniec świątecznych atrakcji!
 
14 grudnia 2023 w świetlicy ŚDS w Lubartowie odbyło się wspólne kolędowanie uczestników, opiekunów oraz wspaniałych gości – przyjaciół domu. Odwiedzili nas: Pan Tadeusz Poździk, Pan Witold Mikołajewski oraz Pani Beata Ciosmak i Pani Magdalena Ciosmak i zagrali dla nas świąteczny koncert. Przy akompaniamencie instrumentów i z aktywnym udziałem uczestników odbył się piękny koncert kolęd. To spotkanie przyniosło wszystkim chwilę spokoju, zadumy oraz wytchnienia od otaczających nas codziennych trosk. Potrzeba zetknięcia się z muzyką „na żywo” jest dla nas zawsze bardzo przyjemna i potrzebna. Świąteczny koncert wprowadził niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Poza tradycyjnymi, znanymi wszystkim kolędami usłyszeliśmy również zabawne pastorałki o tematyce świątecznej i zimowej. Nieprzemijające melodie, które każdy z nas zna od dziecka sprawiają , że grudniowy czas nabrał jeszcze bardziej świątecznego klimatu.
 
Kolędowanie to jedna z najstarszych i bardzo przyjemnych tradycji świąt Bożego Narodzenia. Pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia. Ponadto kolędowanie pomaga w pielęgnowaniu wiary oraz rozwija wrażliwość duchową.
 
Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny grudniowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia i same Święta. Tworzy niesamowity i ciepły klimat, a wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i potrawami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Daje spokój, radość i refleksję. Kolędy zawsze niosą jednak pozytywne i pełne nadziei przesłanie.
 
Celem naszego spotkania było podtrzymywanie i upowszechnianie pięknej polskiej tradycji kolędowania, przyjemność śpiewu w grupie, czerpanie radości ze wspólnego bycia razem, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas występu, rozwijanie zainteresowań i aktywne uczestnictwo w trakcie kolędowania.
 
Naszym gościom za kolędę dziękujemy ! Było nam bardzo miło spędzić z Wami ten przedświąteczny czas i wspólnie pokolędować.
 
Przebieg spotkania i koncertu kolęd- w galerii ..

 

czytaj dalej na temat: Hej kolęda, kolęda!

Święta za pasem..

Utworzono dnia 08.12.2023

Grudzień to bardzo miły okres. Boże Narodzenie już niedługo. A jak święta to m.in. choinka, pierniki, prezenty, dekoracje i Mikołajki.

6 grudnia dotarł do Nas Mikołaj z upominkami i życzeniami. Odbył się także świąteczny trening kulinarny pod hasłem: " Z Nami Ci się upiecze..", a przyjemny zapach pierników roznosił się po całym domu. Choinka już pięknie przystrojona zachwyca wszystkich i tworzy niepowtarzalny klimat świąt. Przed nami koncert kolęd i wspólne kolędowanie z zaproszonymi gośćmi przy akompaniamencie instrumentów muzycznych oraz wigilijny trening kulinarny i tegoroczne spotkanie opłatkowe. Trwają także warsztaty bożonarodzeniowe pod hasłem "Świąteczne inspiracje". Powstają unikatowe i wyjątkowe ozdoby świąteczne, którymi można pięknie udekorować dom lub podarować bliskiej osobie w prezencie. Ogromną wartością jest ich własnoręczne wykonanie. Każdy ma inny pomysł, używa różnych technik, a przede wszystkim wkłada w proces tworzenia własne serce. To cieszy najbardziej! Bo najważniejsze są po prostu… dobre chęci.

Przebieg wydarzeń związanych ze świętami w naszym domu można obejrzeć w galerii.. 

czytaj dalej na temat: Święta za pasem..

Europejski Tydzień Autyzmu 2023

Utworzono dnia 05.12.2023

Od 1 do 7 grudnia obchodzony jest co roku Europejski Tydzień Autyzmu.

Jego celem jest m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawa dostępu do usług opiekuńczych, edukacyjnych, medycznych dla osób neuroróżnorodnych. Ta kampania została zainicjowana przez Parlament Europejski w 1996 roku. Wtedy uchwalono Kartę Praw Osób z Autyzmem.

Celem tego szczególnego tygodnia, oprócz dostarczania rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat spektrum, jest uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób z ASD.

Pamiętajmy! Autyzm to nie choroba! Autyzm jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym czyli zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. To inny sposób myślenia i postrzegania świata. Spektrum autyzmu to nie tylko zestaw wyzwań, ale także talentów, pasji i wyjątkowych cech.

Życzymy zatem wszystkim dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym w spektrum autyzmu, aby ten tydzień trwał więcej niż 7 dni, a najlepiej 365 dni w roku..

czytaj dalej na temat: Europejski Tydzień Autyzmu 2023

Listopadowa zabawa - Andrzejki 2023.

Utworzono dnia 02.12.2023

30 listopada 2023 r. czyli Andrzejki  w ŚDS w Lubartowie. W programie było mnóstwo atrakcji m.in.: tańce, zabawy, muzyka, tradycyjne wróżby i przepowiednie, gry i zabawy, upominki, pyszny poczęstunek, wspaniałe humory i pozytywna atmosfera. Bawiliśmy się świetnie!

Warto wspomnieć, że z andrzejkami wiążą się nie tylko wróżby, ale również ludowe przysłowia. Jedno z nich szczególnie pasuje do panującej pogody za oknem: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży”. Czy przepowiednia ta się sprawdzi? Zobaczymy…

Dziękujemy pięknie rodzicom za słodki wkład w organizację naszej imprezy czyli wyśmienite ciasta na deser! :) ♥

Przebieg tegorocznej zabawy andrzejkowej - w galerii..

czytaj dalej na temat: Listopadowa zabawa - Andrzejki 2023.

Zajęcia z elementami SI z wykorzystaniem piasku kinetycznego.

Utworzono dnia 01.12.2023

Piasek kinetyczny to rodzaj plastycznej masy o fantastycznych właściwościach.Jest mieszanką czystego naturalnego piasku oraz specjalnego polimeru, który łączy ze sobą jego ziarenka. Wyjątkowa, lekko wilgotna konsystencja często opisywana jest jako połączenie plasteliny i piasku. Masa nigdy nie wysycha, nie jest sypka, ale i nietwarda. Kiedy weźmiemy do ręki piasek, mamy wrażenie, że rozpływa się w naszych dłoniach, w dalszym ciągu możemy go jednak formować jak plastelinę. Co dosyć istotne – jest bezpieczny i nie powoduje uczuleń.

Piasek kinetyczny ze względu na swoje właściwości jest chętnie wykorzystywany w terapii. Praca z piaskiem wyrabia cierpliwość, dokładność i koordynację. Poza wspieraniem motoryki rozwija kreatywność, relaksuje i ćwiczy koncentrację. To doskonały pomysł na ciekawe i kreatywne zajęcia.

Fotorelacja z zajęć - w galerii..

czytaj dalej na temat: Zajęcia z elementami SI z wykorzystaniem piasku kinetycznego.

Wyjazd grupowy na PGE Narodowy.

Utworzono dnia 29.11.2023

Tematyka sportowa jest nam bardzo bliska. Wśród nas są prawdziwi kibice piłki nożnej. 27 listopada 2023r. wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy i zwiedziliśmy PGE Narodowy. Wybraliśmy trasę "W centrum wydarzeń". Przewodnik pokazał nam najważniejsze i najbardziej sekretne miejsca całego obiektu. Byliśmy wszędzie tam, gdzie odbywają się kluczowe procesy związane z organizacją imprez masowych. Zobaczyliśmy m.in. Press Room i Control Room czyli serce każdej stadionowej operacji. To w Control Roomie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i przebieg imprez podejmują najważniejsze decyzje. Poza miejscami związanymi z operacją stadionową zwiedziliśmy także najbardziej znane punkty areny czyli strefę zawodniczą, szatnię piłkarskiej reprezentacji Polski, pomieszczenia odnowy biologicznej, płytę boiska, trybuny, punkt widokowy, areszt oraz Lożę VIP. To był bardzo ciekawy wyjazd pełen dobrych emocji i pozytywnych wrażeń. W końcu PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy w Warszawie) to największy stadion w Polsce, najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Było super i zostają piękne wspomnienia.

Fotorelacja z wycieczki - w galerii..

czytaj dalej na temat: Wyjazd grupowy na PGE Narodowy.

II Listopadowy Przegląd Kabaretowy w Kocku 2023

Utworzono dnia 23.11.2023

22 listopada 2023r. wzięliśmy udział w II Listopadowym Przeglądzie Kabaretowym w Domu Kultury w Kocku. Organizatorem imprezy kulturalno-integracyjnej było Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem-Oddział w Kocku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Kocku. Przedstawiliśmy scenkę kabaretową w formie tańca pantomimy pod tytułem: "Przygody z jajem."

Uprzejmie informujemy, że zajęliśmy I MIEJSCE! 

Ogromne gratulacje dla aktorów i opiekunów! Brawo! 

Dziękujemy bardzo Organizatorom wydarzenia za zaproszenie, miłą atmosferę i super zabawę.

Fotorelacja z występu - w galerii..

czytaj dalej na temat: II Listopadowy Przegląd Kabaretowy w Kocku 2023

11 listopada czyli jak świętujemy niepodległość?

Utworzono dnia 10.11.2023

Narodowe Święto Niepodległości corocznie obchodzimy 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się z niepodległości naszego kraju.
Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn.
11 listopada w ŚDS w Lubartowie świętowaliśmy muzycznie, plastycznie i kulinarnie. Polska twórczość muzyczna o charakterze patriotycznym stanowi jeden z cenniejszych dorobków naszej kultury i jest szczególnym dziedzictwem niespotykanym na taką skalę w innych narodach i społeczeństwach.
My podtrzymaliśmy tę tradycję i śpiewaliśmy wspólnie z gośćmi, którzy nas z tej okazji odwiedzili.
W trakcie zajęć plastycznych wykonywaliśmy symbole patriotyczne: flagi i godła.
A na koniec - patriotyczny akcent kulinarny – pyszny deser biało- czerwony.
11 listopada jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. Wspólne świętowanie tego dnia odbyło się w naszym domu w ciekawy sposób i wprowadziło wszystkich w podniosły nastrój.
Fotorelacja z zajęć - w galerii ..

czytaj dalej na temat: 11 listopada czyli jak świętujemy niepodległość?

Warsztaty plastyczno - rękodzielnicze pod hasłem "Pamiętamy o tych, którzy odeszli.."

Utworzono dnia 31.10.2023

Kwitną zniczami ciemne chodniki,

Jesienne kwiaty, błędne ogniki,

Palą się znicze, nikt ich nie zliczy.

Przechodzą ludzie, schylają głowy,

Wśród żółtych liści listopadowych..

 

Koniec października to okres kiedy szykujemy się do Święta Zmarłych. Tworzymy stroiki, porządkujemy groby bliskich, zapalamy symboliczne znicze jako dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. To czas do zadumy i refleksji, a o tym zdarza się nam w dzisiejszym pędzie życia zapominać… Ci, którzy odeszli są nadal obecni w naszych sercach, w naszej pamięci i wspomnieniach. Pamiętajmy o nich nie tylko w miesiącu listopadzie, ale w ciągu całego roku.

Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii..

czytaj dalej na temat: Warsztaty plastyczno - rękodzielnicze pod hasłem "Pamiętamy o tych, którzy odeszli.."

Akademia Jesienna "Piękna jesień radość niesie."

Utworzono dnia 31.10.2023

20 października 2023 r. mieliśmy przyjemność obejrzeć występ artystyczny w wykonaniu uczestników ŚDS w Lubartowie. Tego dnia towarzyszyły nam najpiękniejsze "jesienne" melodie, specjalnie dobrane teksty o jesieni oraz piękne jesienne obrazy.  A na koniec pyszny poczęstunek z wykorzystaniem sezonowych darów jesieni. W otoczeniu kolorowych dekoracji stworzyło to niepowtarzalny jesienny klimat.

Fotorelacja z wydarzenia – w galerii..

 

czytaj dalej na temat: Akademia Jesienna "Piękna jesień radość niesie."

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny