Deklaracja dostępności
Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej http://sdslubartow.pl/bip/ zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data publikacji zaktualizowanej strony internetowej: 2020-12-02
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-12-02
Status pod względem zgodności z ustawą:
Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności:
Oświadczenie sporządzono dnia 2020-11-24
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Strona internetowa została przebudowana do WCAG 2.1 i pod względem budowy spełnia założenia i wytyczne ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Staramy się tworzyć rozwiązania przyjazne dla osób: z niepełnosprawnością ruchową, z zaburzeniami mowy, z problemami poznawczymi, z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, dla osób słabosłyszących i niesłyszących, osób niewidomych i słabo widzących oraz osób z dysleksją:
Rozwiązania dotyczą dostępności treści internetowych na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i urządzeniach przenośnych:
- zrozumiałe linki i przyciski
- logiczna struktura informacji i strony
- teksty alternatywne - opisują treść fotografii
- odpowiedni kontrast treści do tła i możliwość jego zmiany
- powiększenia tekstu z zachowaniem jego czytelności, widoczności i wyglądu
- swoboda zmiany orientacji widoku — zarówno w widoku poziomym, jak i pionowym
- zrozumiała treść w publikowanych tekstach — bez długich zdań, trudnych słów i rzadko używanych wyrażeń
- obsługa z użyciem skrótów klawiaturowych
- spójne nazewnictwo i nawigacja — spójność nazw i wyglądu przycisków oraz linków i spójność sposobu ich działania
- proste i nieskomplikowane teksty, które są pisane dobrze czytelną i znaną czcionką, bez dodatkowych ozdobników i rozpraszaczy
- przejrzysta i przewidywalna struktura treści
- teksty proste i łatwe do czytania – ETR
- teksty odczytywalne maszynowo.
- alternatywna forma kontaktu - zapewnienie różnych form kontaktu dla osób o różnych potrzebach i możliwościach - kontakt telefoniczny, listowny, mailowy, kontakt za pomocą SMS lub komunikator internetowy.
Stwierdzane bariery są na bieżąco korygowane i usuwane:
- pliki PDF– ograniczenie do niezbędnego minimum i umieszczanie tekstów bezpośrednio na stronie.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osobą odpowiedzialną jest Anna Żyśko - email: anna.zysko@sdslubartow.pl
Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 81 854 25 83.
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.
Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audio deskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Pomieszczenia ŚDS w Lubartowie mieszczą się w budynku dwukondygnacyjnym wyposażonym w windę. Prowadzi do niego wejście główne z ul. Lubelskiej. Budynek posiada drugie wejście, od strony ogrodu, tzw. wyjście ewakuacyjne.
Opis dostępności wejść do budynku
Do budynku, w którym mieści się ŚDS można dostać się wejściem głównym od ul. Lubelskiej. Dojazd i dostęp do budynku - droga utwardzona. Drzwi nie są automatycznie otwierane, częściowo przeszklone. Po lewej stronie schodów do budynku umiejscowiony jest podjazd dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Podjazd wyposażony w niskie nachylenie, na który można wjechać z pozycji chodnika. Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do obszernego korytarza.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
Budynek posiada szerokie korytarze, które pozwalają na manewrowanie wózkiem inwalidzkim. Dwie łazienki (na parterze i na I piętrze) są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Punkt informacyjny znajduje się w części administracyjnej, tj. gabinecie Dyrektora ŚDS oraz gabinecie Kierownika Działu Wspierająco – Aktywizującego i Pracownika socjalnego.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych
Budynek posiada parking wewnętrzny jednak nie ma oznakowanego miejsca parkingowego przeznaczonego do parkowania osób niepełnosprawnych. Dla uczestników zajęć są świadczone usługi transportowe samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Podjazd do budynku umożliwia wjazd do pomieszczeń ŚDS dla osób z wózkiem inwalidzkim.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Zgodnie z art. 20a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu: do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych. Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Certyfikat wydaje uprawniony do tego podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego
W ŚDS w Lubartowie istnieje możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego. Jedna osoba posiada udokumentowany kurs języka migowego. Można umówić się telefonicznie z pracownikiem socjalnym na obsługę osoby głuchoniemej.
Informacje
admin
admin