Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

Pokaz muzyczno - taneczny grupy RYTM

Utworzono dnia 10.07.2019
Czcionka:

W czasie Pikniku Rodzinnego grupa RYTM ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie zaprezentowała pokaz muzyczno – taneczny.

Jako pierwsze wystąpiły panie w tańcu do utworu Liz Collaway "Once Upon a December" z filmu "Anastazja". Następnie na scenie stanął solista oraz pozostali uczestnicy grupy RYTM. Wykonano dwie piosenki z gatunku folk/muzyka biesiadna. Zaprezentowane piosenki "Lipka" i "Trzej krasnale" to utwory znane i popularne. Ich tekst przekazywany z pokolenia na pokolenie był dobrze znany większości zgromadzonych gości, a ludowe i folkowe dźwięki przeplatane skocznymi rytmami porwały słuchaczy do wspólnej zabawy.

Osoby wchodzące skład grupy, to przede wszystkim uczestnicy zajęć rytmiczno – muzycznych, które są prowadzone w naszym ośrodku. Zajęcia te stanowią jedną z wielu propozycji w ofercie zajęć terapeutycznych realizowanych w naszej placówce.

Biorą w nich udział głównie uczestnicy o obniżonych możliwościach w zakresie sprawności motorycznej, koordynacji ruchowej, z zaburzeniami orientacji w schemacie własnego ciała i ogólnie obniżonych możliwościach poznawczych.

Jednocześnie - co należy koniecznie zauważyć – są to osoby bardzo chętne do pracy, zaangażowane w wykonywanie proponowanych ćwiczeń, a przede wszystkim, niezwykle dzielne w pokonywaniu własnych ograniczeń.

W prowadzeniu zajęć korzystamy z elementów różnych metod. W największym stopniu czerpiemy z elementów metody aktywnego słuchania wg. Batti Strauss, pedagogiki zabawy KLANZA, wykorzystujemy elementy choreoterapii i rytmiki.

Sięgamy o różne gatunki muzyczne. Uczestnicy słuchają kompozycji klasycznych, muzyki popularnej, utworów ludowych, patriotycznych oraz muzyki etnicznej i relaksacyjnej.

Nasze działania nakierowane są – z jednej strony na aktywizowanie, pobudzanie i kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie oraz jak największe stymulowanie sfery poznawczej - z drugiej strony, staramy się, aby uczestnicy wychodząc z zajęć byli zrelaksowani, odprężeni i pozytywnie nastawieni do życia.

Obserwacja zmian w funkcjonowaniu uczestników zajęć muzyczno - rytmicznych potwierdza tezę, że tam gdzie ograniczone możliwości w zakresie funkcji poznawczych i motorycznych utrudniają stosowanie tradycyjnych form oddziaływania, muzyka okazuje się być doskonałym narzędziem terapeutycznym.

W kontakcie z muzyką, rytmem, melodią stopień sprawności nie ma żadnego znaczenia!

 

RYTM 2019

Utworzono dnia 10.07.2019, 16:45

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Imieniny