Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie

Turniej warcabowy 2020

Utworzono dnia 07.02.2020
Czcionka:

6 lutego 2020 r. w świetlicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie odbył się towarzyski turniej warcabowy. W tym roku w rozgrywkach udział wzięło 14 uczestników z 2 placówek.  Gracze z naszego domu mogli spróbować swoich sił i umiejętności podczas rywalizacji z zawodnikami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach.

Przed turniejem odbywały się treningi gry w warcaby przed ostatecznymi rozgrywkami, które zmotywowały graczy do większego wysiłku. Partie odznaczały się bardzo wysokim poziomem umiejętności graczy, co skutkowało emocjonującym finałem. Gra była wyrównana i bardzo zacięta. Wszyscy angażowali się w swoje pojedynki i byli zmotywowani do walki. Nie brakowało także bardzo dobrej zabawy, pozytywnych emocji i pysznego poczęstunku.

Turniej zakończył się rozdaniem trzech nagród głównych oraz ciekawych upominków dla wszystkich graczy. Cieszył się dużym zainteresowaniem wśród Uczestników.

Główne cele tegorocznego turnieju to: popularyzacja zabawowej formy spędzania czasu wolnego, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów międzyludzkich, pobudzanie do zaradności i podejmowania decyzji w sytuacjach trudnych i niepewnych, rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego, rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad i reguł, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z wygraną i porażką, rozwijanie logicznego myślenia, rozwijanie umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika i stosowanej przez niego taktyki, wdrażanie do stosowania zasad fair – play i rozwijanie umiejętności bycia zwycięzcą  lub zwyciężonym, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

Warcaby to gra dydaktyczna, która dostarcza rozrywki umysłowej i ma wiele pozytywnych stron. Udział w tego typu zawodach wzbogaca relacje społeczne osób z niepełnosprawnością, uczy dobrej rywalizacji i podnosi ich samoocenę. Gra w warcaby aktywizuje sferę poznawczą i społeczno-emocjonalną. Wpływa na rozwój cech osobowości i intelektu, a także oddziałuje terapeutycznie w przypadku różnych zaburzeń rozwojowych lub opóźnień. Uczy także działania w zespole, wyrabia refleks i szybką orientację, spostrzeganie, sprawność ruchową i zręczność rąk. Rozwija wiedzę i funkcje intelektualne, takie jak myślenie, pamięć, mowa. Sprzyja również kształtowaniu cech charakteru: panowania nad sobą, wytrwałego dążenia do celu, umiejętności pokonywania trudności, zdyscyplinowania oraz wrażliwości wobec innych. Może także pomóc w zmniejszaniu nadmiernej ruchliwości, braku opanowania, a także stopniowo usunąć nieśmiałość lub zahamowania w kontaktach i współdziałaniu z innymi.

Tegoroczny turniej warcabowy był kolejną szansą wspólnego przebywania, uczenia się i zabawy Uczestników o różnym poziomie sprawności psychofizycznej. Atmosfera tolerancji, życzliwości i akceptacji w czasie turnieju sprzyjała realizacji wszystkich celów turnieju.  

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za obecność oraz piękną i emocjonującą grę.

Turniej warcabowy 2020

Utworzono dnia 07.02.2020, 11:42

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny