AKTUALNOŚCI:
AKTUALNOŚCI, strona 5:
Święto Pieczonego Ziemniaka 2022 w DPS w Jadwinowie.

4 października 2022r. odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Jadwinowie, aby uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Mieliśmy okazję dowiedzieć się np skąd i w jakich okolicznościach ziemniak przywędrował do Polski i jak ważny jest w jadłospisie każdego z nas.
Atrakcją imprezy było niewątpliwie ciekawe przedstawienie w wykonaniu mieszkanek domu oraz przeróżne ciekawostki związane z ziemniakami.
Nie zabrakło również zabawy tanecznej, konkursów i quizów z nagrodami oraz pysznego poczęstunku z pieczonym ziemniakiem w roli głównej.
Dziękujemy za zaproszenie i przyjemnie spędzony czas.
Fotorelacja - w galerii.
Spotkanie z pracownikiem ZUS - Inspektorat w Lubartowie.

29 września 2022r. rodzice i opiekunowie prawni uczestników ŚDS w Lubartowie, pracownicy i Dyrektor ŚDS w Lubartowie pani Anna Kuszner wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie - Inspektorat w Lubartowie - panią Iwoną Zyga. Spotkanie odbyło się w świetlicy naszego domu.
Zagadnienia poruszane na spotkaniu to m.in.: renta socjalna, świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, renta z tytułu niezdolności do pracy i zasady jej przyznawania, pobieranie renty socjalnej lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a możliwość podjęcia pracy zarobkowej, zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia spowodowany przychodami, wpływ dodatkowej pracy na pobieraną rentę oraz w przyszłości emeryturę, wygodne załatwianie spraw w ZUS bez wychodzenia z domu, zakładanie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych w relacjach z ZUS. Uczestnicy spotkania otrzymali też foldery informacyjne ZUS dla osób z niepełnosprawnością.
Dziękujemy pani Iwonie Zyga za wizytę, poświęcony czas oraz ważne i cenne informacje.
Fotorelacja ze spotkania - w galerii.
czytaj dalej na temat: Spotkanie z pracownikiem ZUS - Inspektorat w Lubartowie.Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Dworku Kościuszków w Lublinie.

28 września uczestnicy ŚDS w Lubartowie wraz z opiekunami odwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Powstał on w 1965 roku na Sławinie. Obszar ten zajmuje ok 22 ha więc należy przygotować się na długi spacer i założyć wygodne buty. Podzielony jest na tematyczne działy i kolekcje roślinne, w których zgromadzone są rośliny pochodzące z całego świata.
Zbiory roślinne Ogrodu Botanicznego UMCS wykorzystywane są do celów dydaktycznych i edukacyjnych oraz naukowo-badawczych realizowanych przez pracowników i studentów lubelskich uczelni.
Bardzo ciekawy jest Dział Roślin Biblijnych, który przygotowano z dużą starannością – każdy gatunek został opatrzony nie tylko etykietą z nazwą, ale również odpowiednim wersetem z Pisma Świętego. Warto zobaczyć również Dworek Kościuszków, który w XVIII wieku był własnością stryja Tadeusza Kościuszki i był przez niego odwiedzany.
Ogród jest doskonałym i malowniczym miejscem do wypoczynku, spacerów i obcowania z przyrodą. Polecamy!
Fotorelacja z wycieczki – w galerii.
czytaj dalej na temat: Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Dworku Kościuszków w Lublinie.Dzień chłopaka 2022

Fotorelacja z imprezy - w galerii.
czytaj dalej na temat: Dzień chłopaka 2022Festyn i Bieg Integracyjny 2022

17 września 2022 roku wzięliśmy udział w Festynie i Biegu Integracyjnym, który odbył się przy Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Alwernia - Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Niech się serce obudzi" im. Jana Pawła II. Dziękujemy za mile i aktywnie spędzony czas w pozytywnej atmosferze.
Fotorelacja z imprezy – w galerii.
Pożegnanie lata - Firlej 2022

Spacery i rowery.

Nasz ostatni wyjazd to rajd rowerowy nad zalew w Pałecznicy.
Fotorelacja z wydarzeń - w galerii.
Zajęcia z elementami integracji sensorycznej i muzykoterapii oraz zajęcia muzyczno - rytmiczne.

Na innych zajęciach do przeprowadzenia ćwiczeń w zakresie stymulacji wzrokowej i dotykowej posłużyły nam jaskrawożółte pompony oraz piłka plażowa z kolorowym nadrukiem. Wykorzystanie materiałów o zróżnicowanej strukturze miało na celu wzbogacenie wiedzy o otaczającym świecie w zakresie percepcji dotykowej. W trakcie ćwiczeń dotykowych towarzyszyła nam muzyka ,,Taniec motyla”.
Fotorelacje z kilku zajęć - w galerii.
czytaj dalej na temat: Zajęcia z elementami integracji sensorycznej i muzykoterapii oraz zajęcia muzyczno - rytmiczne.Przerwa wakacyjna 2022

Informujemy o PRZERWIE WAKACYJNEJ od 12 sierpnia do 26 sierpnia 2022 r.
dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie
Zajęcia zostaną wznowione od 29 sierpnia 2022 r.
Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku:)
A w wolnych chwilach zapraszamy do odwiedzania Naszej strony internetowej.
Do zobaczenia :)
XV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu 27.07.2022.

27 lipca 2022 r. uczestnicy z grupy ,,Rytm” mieli przyjemność zaprezentować się na XV Nadbużańskim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym w Kodniu.Celem festiwalu było promowanie aktywności kulturalnej osób z niepełnosprawnością, integracja środowiska oraz zdobywanie doświadczenia na scenie przez uczestników wydarzenia. W imprezie wzięło udział 25 placówek zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami z województwa lubelskiego. Zaproszenie do udziału w Festiwalu było niecodziennym przeżyciem, które stanowi dla uczestników grupy ,,Rytm” znaczące wyróżnienie i jest zachętą do dalszej pracy. Do występu na scenie w Kodniu przygotowywali się od kilku miesięcy.Praca włożona w przygotowania przyniosła pozytywny efekt.Możliwość zaprezentowania swoich umiejętności sprawiła artystom dużo satysfakcji. Zadowolenie płynące z pokonania własnych ograniczeń i słabości stanowi dla nich ważną motywację do rozwojuuzdolnień i pracy nad wzmacnianiem swojego potencjału.Natomiast dla opiekunów i terapeutów, ograniczenia utrudniające funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami są wyzwaniem do nieustannej zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Jednak najważniejsze jest to, że dzięki tego rodzaju aktywności, osoby z niepełnosprawnościami mają szansę na rozwój artystyczny. Uczą się wyrażania siebie i swoich emocji, wzmacniają poczucie własnej wartości, odczuwają aprobatę społeczną. Możliwość zaprezentowania się przed szeroką publicznością jest potwierdzeniem, że ich wysiłki są zauważane oraz spotykają się z sympatią i uznaniem.
Fotorelacja z występu artystycznego - w galerii.
czytaj dalej na temat: XV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu 27.07.2022.