Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

AKTUALNOŚCI, strona 5:

Jak ryby w wodzie!

Utworzono dnia 24.05.2023
Ostatnio zorganizowaliśmy wyjazdy grupowe na basen w ramach zajęć terapeutycznych do Pływalni ORKA GOSIR w Wólce Rokickiej.
Zalet pływania i korzystania z basenu jest bardzo dużo.  Aktywność ta zapewnia prawidłowy i harmonijny rozwój ciała oraz poprawia ogólny stan zdrowia: wspomaga układ oddechowy, dobrze wpływa na stawy, wzmacnia mięśnie, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, pobudza układ krążenia, poprawia kondycję, wytrzymałość, giętkość ciała, koordynację ruchową oraz obniża poziom złego cholesterolu. Poza tym pomaga redukować stres, przynosi relaks, wypoczynek i przyjemność oraz wpływa pozytywnie na nastrój i sferę psychiczną. Każdego rodzaju ruch wykonywany w wodzie niesie ze sobą dużo korzyści zdrowotnych. Także polecamy!
A jeśli nawet nie mamy nastroju na pływanie, to po prostu zmieniamy nastrój. Bo kontakt z wodą to zdrowie i radość, a godzina pływania to tylko 4% naszego dnia więc żadnych wymówek!

Zdjęcia w galerii.

czytaj dalej na temat: Jak ryby w wodzie!

Witaj piękny maj.

Utworzono dnia 11.05.2023
Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku. Kiedy wiosna „buchnie majem", cała przyroda zadziwia pięknem, kolorami i zapachem świeżości. Następuje czas rozkwitu przyrody, potem zaczyna się proces dojrzewania, zakończony u schyłku lata. W Kościele maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi - Opiekunce nowego, rozwijającego się życia.
Na ostatnich zajęciach plastycznych powstały prace w tematyce majowej i religijnej. Prawda, że piękne?

Prace plastyczne do obejrzenia w galerii.

czytaj dalej na temat: Witaj piękny maj.

To lubimy!

Utworzono dnia 05.05.2023

To lubimy!

Każdy z nas jest inny, mamy różne zainteresowania oraz ulubione rodzaje zajęć terapeutycznych i sposoby spędzania czasu wolnego. Zakres aktywności jest bardzo szeroki i ciekawy - muzyka, filmy, teatr, książki, krzyżówki, gry, sport, taniec, fotografia, kulinaria i podróże. Ale przede wszystkim lubimy dzielić swoimi pasjami z innymi i spędzać czas we wspólnym gronie. Przynosi nam to mnóstwo pozytywnych emocji i nowych doświadczeń, daje siłę i spokój oraz motywuje do działania nas samych i naszych bliskich.

Odczuwamy także potrzebę pielęgnowania ważnych momentów - robimy zdjęcia, oglądamy je z przyjaciółmi, opowiadamy o ciekawych sytuacjach naszym bliskim, gromadzimy pamiątki, które wyzwalają w nas wybrane wspomnienia. Te pozytywne pomagają nam zmagać się z przeszkodami, które pojawiają się na naszej drodze. Wspomnienia dobrych chwil  poprawiają nastrój i pomagają nam odnaleźć w sobie siłę potrzebną do zmian. Cieszymy się tym co mamy!  Czy można chcieć czegoś więcej ..?

czytaj dalej na temat: To lubimy!

Życzenia wielkanocne 2023

Utworzono dnia 06.04.2023

"Wesoły nam dziś dzień nastał, którego każdy z nas żądał.

Tego dnia Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!"

czytaj dalej na temat: Życzenia wielkanocne 2023

Spotkanie wielkanocne 2023.

Utworzono dnia 05.04.2023

Tradycyjnie w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc uczestnicy i personel Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie oraz zaproszeni goście i przyjaciele domu spotkali się przy wspólnym stole, aby pełniej przygotować się do nadchodzących świąt, skupić się na najważniejszym przesłaniu i na wspólnym świętowaniu.

W trakcie świątecznego wystąpienia uczestników ŚDS w Lubartowie wysłuchaliśmy wierszy, których tematyka upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz przypomina znaczenie symboli wielkanocnych.

Brat Rafał  z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie spędził z nami ten szczególny czas. Podkreślił ważną rolę Wielkiej Nocy w tradycji chrześcijańskiej i życiu każdego z nas, gdy wypełnia się najważniejsza tajemnica naszej wiary. Poświęcił także  pokarmy, które symbolizują dostatek życia. Potrawy zostały przygotowane w ramach wielkanocnego treningu kulinarnego przez uczestników placówki.

Następnie pani Anna Kuszner - Dyrektor ŚDS w Lubartowie, pan Jerzy Piekarczyk - Kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubartowie, pani Magdalena Monist – Czerwińska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie, pani Agnieszka Bocheńska – pracownik PCPR w Lubartowie oraz pan Marcin Urban – trener i zawodnik Klubu Sportowego Workout w Lubartowie złożyli wszystkim najlepsze życzenia świąteczne. 

Tegoroczne spotkanie wielkanocne przebiegło w pogodnej i rodzinnej atmosferze. Takie wspólne spotkania z bliskimi osobami to dla nas zawsze ważny i bardzo miły moment w ciągu roku. Bo święta najpiękniejsze są właśnie wtedy kiedy możemy je przeżywać w gronie najbliższych i życzliwych nam osób.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym spotkaniu wielkanocnym i przyczynili się do jego przygotowania.

Fotorelacja  ze spotkania - w galerii.  

czytaj dalej na temat: Spotkanie wielkanocne 2023.

Wspólne przygotowania do Wielkanocy.

Utworzono dnia 03.04.2023

Nadchodzą Święta Wielkanocne. Od kilku dni przygotowujemy się do nich od strony artystycznej, kulinarnej i duchowej: spowiedź święta, wykonywanie ozdób i dekoracji oraz przygotowywanie potraw, których spróbujemy w trakcie naszego corocznego wspólnego spotkania wielkanocnego.

W czasie trwania zajęć przypominaliśmy sobie zwyczaje i tradycje wielkanocne. Była mowa o zdobieniu jajek, pieczeniu wielkanocnych bab, przygotowaniu święconki oraz o dzieleniu się jajkiem – symbolem życia, które jest znakiem pojednania, miłości i życzliwości.

Fotorelacja z zajęć – w galerii.  

czytaj dalej na temat: Wspólne przygotowania do Wielkanocy.

Dzień Kobiet 08.03.2023.

Utworzono dnia 10.03.2023
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto z długą tradycją i data, o której pamiętają wszyscy. Na stałe wpisał się także do naszego kalendarza. Z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszym domu pojawiły się wiosenne kwiaty, życzenia i drobne upominki dla wszystkich Kobiet. A na koniec pyszny poczęstunek w kawiarence i wspólne zdjęcie.
Głównym punktem dnia był niewątpliwie występ artystyczny naszej grupy RYTM. Program obejmował solowy występ wokalny, układy taneczne ludowe - indywidualne i w parach oraz rytmizację na instrumentach. Repertuar muzyczny był także ciekawy: pogodne i melodyjne utwory ludowe i biesiadne, muzyka popularna z lat 60-tych i współczesnych oraz rytmy walca niemieckiego.
Tegoroczny Dzień Kobiet spędziliśmy jak zawsze wyjątkowo i radośnie.
Wszystkim kobietom raz jeszcze życzymy przede wszystkim zdrowia i radości oraz siły, spokoju i życzliwości dookoła.

Fotorelacja z wydarzenia - w galerii. 

czytaj dalej na temat: Dzień Kobiet 08.03.2023.

Walentynki 14.02.2023.

Utworzono dnia 16.02.2023

„Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy.

Im więcej dajesz, tym więcej Ci jej zostanie.”

(Antoine de Saint Exupery).

Walentynki stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. To wspaniała okazja do wyznań. Wcale nie tylko miłosnych. Walentynki to już nie tylko dzień miłości romantycznej, ale wszystkich rodzajów miłości, bliskości, przyjaźni i przywiązania, również tej w rodzinie lub między przyjaciółmi. 

Istnieje wiele sposobów, aby wyznać swoje uczucia i wyrazić emocje.  

Wspólna zabawa walentynkowa jest okazją do integracji i miłego spędzenia czasu pełnego dobrej energii, radości i wesołego tańca. Do balu walentynkowo – karnawałowego przygotowywaliśmy się od stycznia... dekoracje, upominki, kartki, walentynkowe zabawy i konkursy oraz karnawałowe pyszności i oczywiście tańce. Uśmiech nie schodził z naszych twarzy, a zabawa upłynęła w pozytywnej atmosferze.

Fotorelacja z przebiegu imprezy – w galerii.

czytaj dalej na temat: Walentynki 14.02.2023.

Zajęcia z wykorzystaniem podłogi interaktywnej FunFloor 2023.

Utworzono dnia 07.02.2023

Interaktywna Podłoga FunFloor to  nowoczesne urządzenie multimedialne, które w  zaskakujący sposób przekształca każdą powierzchnię w  świat pełen wrażeń. Jest dedykowane do pracy z osobami z zaburzeniami funkcji poznawczych, dysfunkcjami intelektualnymi i zaburzeniami mowy, a jego główne przeznaczenie to:

Zabawa – interakcja polega na połączeniu ruchu z wyświetlanym obrazem. Jest tu wiele gier i wizualizacji interaktywnych. Zabawy polegają na zdobywaniu jak największej ilości punktów, omijaniu przeszkód, łapaniu pojawiających się elementów. Nasza podłoga interaktywna wyposażona jest również w wiele gier zespołowych jak np. piłka nożna, kręgle, bilard i odkrywanie skarbów.

Edukacja – jesteśmy wprowadzani w nasz świat: ludzie, zwierzęta, rośliny, zjawiska i elementy przyrody, kolory, dźwięki , pory roku, słowa, liczby, instrumenty muzyczne i wiele innych. Poza tym podczas ruchu o wiele szybciej uczymy się i zapamiętujemy nowe informacje.

Rozwój – pozytywny wpływ zajęć z użyciem podłogi interaktywnej dotyczy przede wszystkim: percepcji i koordynacji wzrokowej, słuchowej, ruchowej, pamięci, spostrzegania, uwagi, orientacji przestrzennej, myślenia, umiejętności czytania, pisania, liczenia, a także szybkości reakcji, zdolności motorycznych i sprawności fizycznej,

W trakcie zajęć istotna jest także możliwość zarówno pracy indywidualnej, jak i w małej grupie, stopniowanie trudności oraz dostosowanie czasu trwania ćwiczenia i tempa pracy do możliwości uczestnika.

Wszystkie ćwiczenia rozwijają zarówno umysł jak i ciało oraz zwiększają motywację i aktywność uczestników.

Specjalnie zaprojektowane gry sprawiają, że zajęcia są niezwykle ciekawe, atrakcyjne, kreatywne, relaksujące, poprawiające nastrój i angażujące wszystkich.

Mnogość funkcji, intuicyjność obsługi i estetyka wykonania sprawiają, że realizacja zajęć z wykorzystaniem podłogi interaktywnej jest pracą przyjemną i pożyteczną.

Fotorelacja z zajęć - w galerii.

czytaj dalej na temat: Zajęcia z wykorzystaniem podłogi interaktywnej FunFloor 2023.

Zajęcia grupowe z elementami SI i muzykoterapii.

Utworzono dnia 06.02.2023

Celem ostatnich zajęć była stymulacja zmysłu wzroku, dotyku i słuchu z wykorzystaniem słupa wodnego i kurtyny świetlnej UV. Są to odpowiednio dobrane narzędzia terapeutyczne przeznaczone do pracy z osobami, które cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej. To kolejna forma kontaktu z różnymi bodźcami, zjawiskami i doznaniami za pomocą wszystkich zmysłów oraz poznawania otaczającej rzeczywistości, składającej się z różnych dźwięków, zapachów, faktur i kolorów. Poza tym to bardzo miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnej relaksu i spokoju.

Fotorelacja z zajęć - w galerii.

czytaj dalej na temat: Zajęcia grupowe z elementami SI i muzykoterapii.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny