AKTUALNOŚCI:
AKTUALNOŚCI, strona 2:
Jesienny Piknik Rodzinny 2024.

9 października 2024 r. na placu przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie odbył się Piknik Rodzinny dla rodziców i opiekunów uczestników ŚDS z powiatu lubartowskiego. Organizatorem wydarzenia był Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych LIBRA.
Głównym celem imprezy było podniesienie aktywności społecznej osób niepełnosprawnych oraz integracja ich rodzin. Piknik rozpoczął się przywitaniem gości przez Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie Panią Annę Kuszner. Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Karczmarz-Wicestarosta Powiatu Lubartowskiego. W pikniku udział wzięli Pan Jerzy Piekarczyk - Kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubartowie, Pani Magdalena Monist-Czerwińska - Dyrektor PCPR w Lubartowie oraz Pani Krystyna Wójcik – trener umiejętności społecznych i dogoterapeuta, która wraz ze swoimi psami rasy samojed Emirą i Kami prowadzi u nas grupowe zajęcia terapeutyczne – treningi umiejętności społecznych z wykorzystaniem dogoterapii.
W programie pikniku znalazł się występ artystyczny w formie pokazu słownego i muzyczno - rytmicznego w wykonaniu grupy "RYTM", w skład której wchodzą uczestnicy zajęć rytmiczno – muzycznych prowadzonych w ŚDS w Lubartowie w ramach zajęć terapeutycznych.
Kolejnym punktem programu były gry ruchowe, zabawy integracyjne i konkursy z nagrodami.
Dodatkową atrakcją była wystawa prac plastycznych uczestników pikniku oraz pyszny poczęstunek. Można było spróbować m.in.: kiełbasek z grilla, bigosu, smalcu z ogórkami, sałatek, owoców i słodkości przygotowanych w trakcie treningów kulinarnych. Towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda, pozytywna atmosfera i wyśmienite humory. Wszyscy bawili się doskonale.
Dziękujemy bardzo wszystkim gościom za obecność i wsparcie, rodzicom za pyszne ciasta, uczestnikom za pomoc przy przygotowaniach, pracownikom i terapeutom za wkład w organizację tegorocznego pikniku, a wszystkim za świetną zabawę w doskonałym towarzystwie i miłą atmosferę.
Fotorelacja z wydarzenia - w galerii ..
czytaj dalej na temat: Jesienny Piknik Rodzinny 2024.Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027

Cel programu: Celem przyznania środków jest wsparcie kadry pomocy społecznej poprzez dofinansowanie wynagrodzeń pracownikom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, w postaci dodatku motywacyjnego wraz z kosztami składek od tego dodatku. Program adresowany jest do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004r o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2023r. poz. 901 ze zm.) i realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej.
Data podpisania umowy – wrzesień 2024r. .
czytaj dalej na temat: Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027Wycieczka do Łodzi w ramach wypoczynku letniego.

W terminie 11 – 13.09 2024. odbył się wyjazd grupowy uczestników, rodziców i opiekunów w ramach wypoczynku letniego. W tym roku zwiedziliśmy Łódź. To miasto o tradycjach przemysłowych, miasto czterech kultur, stolica polskiego filmu i wiele innych. Łódź ma wiele oblicz, a my odwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc: Muzeum Miasta Łodzi i Pałac Poznańskiego, Palmiarnia, Muzeum Kinematografii, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Światła, Muzeum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Orientarium i ZOO, Plac Wolności oraz ulica Piotrkowska.
Polecamy odkrywanie i zwiedzanie Łodzi!
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.
CamiloTravel - dziękujemy za bezpieczną i komfortową podróż.
Fotorelacja z wycieczki – w galerii ..
czytaj dalej na temat: Wycieczka do Łodzi w ramach wypoczynku letniego.
Warsztaty manualne i sensoryczne pod hasłem "Kwiaty, owoce i zioła w kompozycji."

Zapachy, faktury, kolory, aktywacja zmysłów, motywacja do działania i twórcze tworzenie układanie bukietów dekoracyjnych z wykorzystaniem darów natury: kwiatów, roślin, ziół i owoców. To doskonały sposób na to, aby stworzyć piękne, niepowtarzalne kompozycje i dekoracje florystyczne.
Szukamy inspiracji wszędzie – na łące, w lesie, ogrodzie czy sadzie. Elementy bukietów są naturalne i zachwycają bogactwem kolorów. Mają też rozmaite faktury i zapachy, które dodatkowo urozmaicają nasze prace.
Takie kompozycje cieszą oko!
Fotorelacja z zajęć- w galerii ..
czytaj dalej na temat: Warsztaty manualne i sensoryczne pod hasłem "Kwiaty, owoce i zioła w kompozycji."Warsztaty plastyczne pod hasłem "Kolaż - drugie życie gazety."

Warsztaty plastyczne pod hasłem "Drugie życie gazety."
Techniki plastyczne to całokształt środków i czynności związanych z twórczością plastyczną oraz wiedzą o nich. Każda technika plastyczna posiada specyficzne właściwości i wymaga odpowiednich umiejętności i sprawności oraz określonego sposobu postępowania. Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w trakcie zajęć wpływa na wzrost zainteresowania się sztuką, pobudza do działania i wyzwala ekspresję. Do technik płaskich zaliczamy wycinankę i wydzierankę. To niezwykle wartościowe techniki plastyczne. Technika kolażu z gazet to forma wyrazu artystycznego.Wydzieranie jest jednym z najbardziej znanych ćwiczeń z zakresu terapii ręki: motoryki małej. Zakres ćwiczenia zależy od potrzeb i ma za zadanie poprawienie i usprawnienie precyzyjnych ruchów rąk i mięśni palców, ocenianie odległości, poprawę koordynacji oko-ręka oraz wzmocnienie koncentracji. Wydzieranka z gazet lub papieru kolorowego posiada również walor terapeutyczny- wpływa relaksacyjnie na uczestnika zajęć. Poza tym wykorzystujemy gazety lub ulotki reklamowe/katalogi sklepowe których już nie potrzebujemy.
Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii ..
czytaj dalej na temat: Warsztaty plastyczne pod hasłem "Kolaż - drugie życie gazety."Z serii: „ Zrób to sam” - twórcze warsztaty rękodzielnicze 2024.

Na ostatnich zajęciach świetlicowych odbyły się twórcze warsztaty rękodzielnicze podczas których powstały bransoletki z koralików.
Tworzenie biżuterii doskonali umiejętności manualne, rozwija koncentrację, kreatywność i cierpliwość oraz pozwala na wyrażenie emocji, osobowości i stylu. Ponadto takie zajęcia są doskonałą okazją do zrelaksowania się i spędzenia czasu w artystycznym gronie oraz wykonania własnej unikalnej biżuterii lub prezentu dla bliskiej osoby. Możliwości są nieskończone. Każda praca jest inna i niepowtarzalna, a przede wszystkim zaprojektowana i wykonana samodzielnie.
Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii ..
czytaj dalej na temat: Z serii: „ Zrób to sam” - twórcze warsztaty rękodzielnicze 2024.Letnie zajęcia muzyczno - rytmiczne 2024.

Balony jako rekwizyty wykorzystywane do aktywizacji osób z różnymi niepełnosprawnościami mają uniwersalne zastosowanie. Nie tylko są efektowne, ale i doskonale nadają się do zabaw wymagających współdziałania. Co więcej, mogą poprawiać koordynację na linii ręka-oko, usprawniać mięśnie odpowiedzialne za oddychanie, a nawet uczyć praw fizyki.
Ćwiczenia z balonami wspierają rozwój kreatywności i refleksu, a przede wszystkim wpływają na obniżenie napięcia psychicznego i wyzwalają pozytywne emocje.
Ostatnio zgłębialiśmy także wiedzę na temat instrumentu, którym są dzwonki diatoniczne (często mylone z cymbałkami). Dzwonki oczarowują swoim długim, blisko 5 – sekundowym wybrzmieniem. Dla niektórych z nas była to muzyczna przygoda a zarazem wyzwanie, które przerodziło się w niezłą zabawę oraz moc satysfakcji. Poznaliśmy również znaczenie słowa gama. Gama to skala muzyczna składająca się z ośmiu dźwięków. Ósmy dźwięk- najwyższy - jest powtórzeniem najniższego. Kilka uderzeń pałeczkami i już można samemu stworzyć własną kompozycję.
Fotorelacja z zajęć grupowych w galerii ..
04.07.2024. Wyjazd grupowy do Chełma w ramach wypoczynku letniego.

A jak Chełm to podziemia kredowe - system korytarzy, grot i sal wydrążonych w skale kredowej oraz strzegący ich duch Bieluch.
W Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza zwiedziliśmy ciekawe wystawy, m.in.: "Skarby przyrody ". Na koniec odwiedziliśmy zabytki sakralne oraz rynek główny - Plac Łuczkowskiego gdzie można obejrzeć zrekonstruowaną studnię oraz makietę Starego Miasta. Pogoda i humory - dopisały!
Fotorelacja z wycieczki - w galerii ..
czytaj dalej na temat: 04.07.2024. Wyjazd grupowy do Chełma w ramach wypoczynku letniego.Ruch to zdrowie- terapia ruchowa w plenerze.

Ruch to naturalna potrzeba każdego człowieka. Dlatego warto brać udział w grach i zabawach ruchowych. Do takiej aktywności nie potrzeba drogiego sprzętu czy też specjalnych strojów – wystarczą chęci, odrobina kreatywności i wolna przestrzeń.
Aktywność fizyczna w formie gier i zabaw ruchowych przynosi wiele korzyści, m.in.: poprawia kondycję i sprawność oraz pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze: koncentrację, pamięć, kojarzenie, spostrzeganie, stymuluje konkretne obszary funkcjonowania np. koordynację wzrokowo-ruchową, orientację, właściwą reakcję, szybkość, zwinność, celność, skupienie i umiejętność współpracy, uczy przestrzegania zasad oraz jest świetnym sposobem na integrację. Same korzyści!
Fotorelacja z zajęć grupowych - w galerii ..
czytaj dalej na temat: Ruch to zdrowie- terapia ruchowa w plenerze.Powiatowy Mityng Sportowo – Rekreacyjny pod hasłem "Radość nie zna barier" w Ostrowie Lubelskim.

27 czerwca 2024 r. uczestnicy i opiekunowie ŚDS w Lubartowie wzięli udział w XVII Powiatowym Mityngu Sportowo – Rekreacyjnym pod hasłem " Radość nie zna barier" nad jeziorem miejskim w Ostrowie Lubelskim.
Dziękujemy bardzo DPS w Ostrowie Lubelskim za zaproszenie, przyjemnie i aktywnie spędzony czas w miłym towarzystwie i super zabawę bez barier!
#aktywnośćruchowa #sport #rekreacja #ciekawekonkurencje #radość #uśmiechy #słońce #jezioro #pięknapogoda #pozytywnaatmosfera
Fotorelacja z imprezy - w galerii ..
czytaj dalej na temat: Powiatowy Mityng Sportowo – Rekreacyjny pod hasłem "Radość nie zna barier" w Ostrowie Lubelskim.