AKTUALNOŚCI:
AKTUALNOŚCI, strona 2:
Mama to Miłość!
26 maja każdego roku obchodzimy Dzień Matki.
Z tej okazji życzymy Wszystkim Mamom
zdrowia, spokoju ducha, sił, cierpliwości,
czasu dla siebie oraz chwil pełnych relaksu.
Niech każdy dzień będzie pełen
miłości, uśmiechu i radości!
Niech spełnią się Wasze marzenia!
Dziękujemy bardzo za każdą chwilę, za każde słowo, za radości, za smutki,
za wspólny czas, za bezwarunkową miłość,
za wsparcie, które nigdy się nie kończy
i za Waszą obecność, która daje Nam siłę ..
czytaj dalej na temat: Mama to Miłość!"Historia jednej przyjaźni” Spektakl Teatru RYTM w trakcie Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku Lublin 2024.
11 maja 2024 r. Teatr ,,Rytm” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie wystąpił podczas 34. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku odbywających się w tym roku pod hasłem ,,Opowieści”. SANS to Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku – Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych odbywający się w Lublinie. W ramach przeglądu twórczości teatralnej nasi Aktorzy po raz pierwszy mieli zaszczyt i przyjemność stanąć na scenie Opery Lubelskiej. Przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowali spektakl pt. ,,Historia jednej przyjaźni”.
Uczestnicy ŚDS pomimo, że pierwszy raz stanęli na prawdziwej scenie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności artystycznych, co zostało docenione przez organizatorów wydarzenia. Teatr RYTM zdobył wyróżnienie za " czystość formy i ruchu scenicznego".
Widowisko przygotowane pod kierunkiem Pani Renaty Kuszyk i Pani Agnieszki Zielińskiej było zarówno aktorskim, jak i reżyserskim debiutem. Praca nad przygotowaniem spektaklu to wysiłek włożony w dopracowanie choreografii, kostiumów i wielotygodniowe wytrwałe próby prowadzone systematycznie z uczestnikami ŚDS w Lubartowie podczas codziennych zajęć terapeutycznych. Niezwykły klimat spektaklu wykreowany przez grę i ruch sceniczny aktorów uzupełniała muzyka stanowiąc tło przedstawianych scen oraz dodatkowo wpływając na emocje widzów. ,,Historia jednej przyjaźni” to spektakl poruszający temat współczucia, empatii, wrażliwości na cierpienie wynikające z odrzucenia, choroby czy braku sprawności. Aktorom, odgrywającym z wielkim wyczuciem swoje role udało się jednoznacznie przekazać za pomocą gestów i ruchu ciała treść spektaklu. Głównym przesłaniem widowiska było ukazanie, że wrażliwości na drugiego człowieka pomaga nam by pomimo trudności akceptować i wspierać tych, którzy są inni - mniej sprawni, słabsi czy bezradni. Wszyscy bowiem, bez względu na różnice mamy taką samą wartość. Udział w przeglądzie pozwolił uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie poczuć satysfakcję i dumę. Dał poczucie spełnienia i radość z pokonywania własnych ograniczeń.
To doświadczenie sztuki teatralnej, nie tylko wzbogaciło aktorów, ale pozwoliło też przeżyć niezapomniane chwile inspirujących spotkań z ludźmi świata teatru oraz wymianę doświadczeń z innymi grupami teatralnymi.
Zgodnie bowiem z tegorocznym przesłaniem Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku ,,…każdy pisze swoją opowieść, a nasza jest o otwartych sercach, wspólnej zabawie, rozwijaniu się i dojrzewaniu na, i poza sceną”.
Serdeczne gratulacje i ogromne brawa za piękny spektakl !
Fotorelacja z wydarzenia - w galerii ..
czytaj dalej na temat: "Historia jednej przyjaźni” Spektakl Teatru RYTM w trakcie Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku Lublin 2024.Wyjazd grupowy do Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie.
25.04.2024. - wyjazdowe zajęcia grupowe z zakresu funkcjonowania w życiu codziennym – trening kulinarny - pyszne wrażenia z cebularzem - tradycyjnym produktem lokalnym w Regionalnym Muzeum Cebularza na Starym Mieście w Lublinie w kamienicy z XVI wieku.
Podczas wizyty w muzeum dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji z historii Lublina, poznaliśmy legendę i przepis na cebularze oraz odkryliśmy właściwości jego składników.
W czasie pokazu na chwilę staliśmy się piekarzami przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy. Podczas części warsztatowej każdy wykonał swojego cebularza. Ciekawie spędziliśmy czas, poszerzyliśmy wiedzę, wróciliśmy zadowoleni i najedzeni! Polecamy!
Fotorelacja z przebiegu zajęć – w galerii ..
czytaj dalej na temat: Wyjazd grupowy do Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie.Filmoterapia z sensem czyli terapeutyczny wpływ filmu na emocje.
Trening Umiejętności Spędzania Czasu Wolnego - Klub Dobrego Filmu.
Dzisiaj "Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie. To mądra i czuła opowieść o sile, jaką można czerpać z przyjaźni; o wolności, jaką daje życie blisko natury; o odbudowywaniu niełatwych rodzinnych relacji, a także stawianiu czoła złu i przeciwnościom losu. O oszałamiających widokach i roztapiających serce scenach z psimi bohaterami nie wspominając. A jak film, to i popcorn!
Filmy to jedna z najłatwiej dostępnych, najciekawszych i najlepszych rozrywek. Ale nie jest to tylko świetny sposób na odpoczynek. Oglądanie filmów jest w stanie dać nam dużo więcej korzyści, m.in.:
-
poprawia pamięć, koncentrację i pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji.
-
wpływa pozytywnie na samopoczucie i walczy z nudą.
-
wzbogaca naszą wiedzę i rozwija wyobraźnię.
-
wzmacnia naszą świadomość językową - możemy uczyć się nowych słów lub poprawnej wymowy.
-
może pomóc w podjęciu ważnych decyzji, jeśli odnoszą się w jakikolwiek sposób do naszej obecnej sytuacji życiowej.
-
wprowadza do życia różne emocje i wgląd w życiowe doświadczenia. Z ich pomocą łatwiej podjąć rozmowy na różnorodne, nawet trudne tematy.
-
jest świetną okazją do refleksji i rozrywki.
Każdy film w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty - pokazuje nam ciekawe miejsca na świecie, kulturę innych ludzi, ich historie, wydarzenia znane i lubiane lub te, o których już dawno zapomnieliśmy. Każda z tych rzeczy ma szansę nauczyć nas czegoś nowego np. tolerancji oraz wielu ciekawych rozwiązań i zachowań.
Nawet jeśli film prezentuje kompletnie zmyśloną historię, jej bohaterowie zapewne mają zwyczajne, ludzkie problemy takie jak my. Wraz z nimi uczymy się, jak te przeciwności pokonać. Losy poszczególnych postaci mogą nam także pokazać, czego unikać w życiu, by nie musieć później żałować złych decyzji, a z drugiej strony - jakie wartości i postawy warto pielęgnować i naśladować.
Ponadto podczas seansu serca biją zgodnie, co może wpłynąć na więzi społeczne i zmniejszyć samotność. Film angażuje ludzi emocjonalnie w sposób, który można wykorzystać terapeutycznie. Filmoterapia może skutecznie pomagać ludziom w przetwarzaniu trudnych emocji, co pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne.
Fotorelacja z zajęć grupowych – w galerii ..
czytaj dalej na temat: Filmoterapia z sensem czyli terapeutyczny wpływ filmu na emocje.Świadczenie wspierające 2024.
1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadziła nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Świadczenie wspierające jest nowym instrumentem wsparcia, o które mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia.
Jest to rozwiązanie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, tak aby dorosła już osoba z niepełnosprawnością mogła decydować jak wykorzystywane ma być otrzymywane wsparcie.
Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody (brak kryterium dochodowego), a także niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami.
Prawo do świadczenia wspierającego uzależnione jest od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100 punktów. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (wojewoda) począwszy od 1 stycznia 2024 r.
Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów i jest powiązana z wysokością renty socjalnej.
Kwota świadczenia wynosi od 40% renty socjalnej (w przypadku ustalenia poziomu potrzeby wsparcia między 70 a 74 punktów) aż do 220% renty socjalnej (ustalenie poziomu potrzeby wsparcia na poziomie od 95 do 100 punktów).
Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej, corocznej waloryzacji będzie podlegała także wysokość świadczenia wspierającego ..
W grupie siła!
Umiejętność pracy w grupie jest ogromnie ważna w życiu każdego człowieka.
Obejmuje m.in. określenie wspólnych celów, dzielenie się zadaniami i odpowiedzialnością za ich realizację, wzajemne motywowanie się przez członków zespołu, a także uczenie się od siebie.
Wymaga to współpracy, koordynacji wspólnych wysiłków oraz umiejętności słuchania innych i udzielania im wsparcia.
Jedną z ważniejszych zalet pracy w grupie jest możliwość korzystania z różnych predyspozycji i wiedzy poszczególnych członków zespołu. Każdy ma inny typ osobowości i może się pochwalić konkretnymi umiejętnościami i pomysłami.
Korzyści, jakie wynikają z zajęć grupowych to zdobywanie doświadczeń życiowych, uczenie się tolerancji i funkcjonowania w grupie. Jest to przydatne nie tylko w trakcie pracy, ale także podczas relaksowania się i odpoczynku.
Warto jednak pamiętać, że nieodzownym elementem pracy w grupie jest dobra komunikacja i wzajemny szacunek do siebie nawzajem i do wykonywanej przez poszczególnych członków grupy. Umiejętność słuchania siebie nawzajem oraz wzajemne wsparcie ułatwia pracę w zespole.
Szacunek i empatia odgrywają tu bardzo ważną rolę. Przyczyniają się do wzrostu zaufania względem pozostałych członków zespołu, a to wprost przekłada się na lepszą i efektywniejszą komunikację. Szacunek do zdolności, sposobu pracy, ale też poglądów i odmienności innych to podstawa dobrych relacji w trakcie pracy grupowej.
Mimo że nie każdy posiada naturalną zdolność do współpracy w ramach zespołu, to jest to kompetencja, którą każdy może nabyć i rozwijać. Podobnie jak uczymy się wykonywać własne obowiązki i z biegiem czasu stajemy się coraz lepsi, pracy w grupie można się nauczyć i ją doskonalić.
W naszym domu jest bardzo dużo pracy zespołowej - warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczno – rytmiczne, treningi kulinarne, treningi umiejętności praktycznych, treningi sportowe, treningi umiejętności społecznych, treningi regulacji emocji, treningi umiejętności spędzania czasu wolnego, grupa wsparcia, wspólne rozwiązywanie codziennych problemów, wspólna organizacja i uczestnictwo w uroczystościach i imprezach okolicznościowych, wycieczki i wyjścia grupowe, wspólne posiłki, spacery oraz bardzo ważny odpoczynek i relaks po zajęciach.
Wspólna praca to sukces i przyjemność. Razem możemy więcej!
Fotorelacje z zajęć grupowych i pracy w zespole – w galerii ..
czytaj dalej na temat: W grupie siła!
Radosnych Świąt! Wesołego Alleluja!
Niech ta Wielkanoc przyniesie Wam
spokój i wzajemne zrozumienie.
Niech Zmartwychwstały Chrystus udzieli Wam
łaski silnej wiary, niezłomnej nadziei i gorącej miłości.
Niech wleje w Wasze serca ogrom życzliwości,
która będzie emanować na innych
i radości płynącej z drobnych przyjemności.
Życzymy pogody ducha, dużo zdrowia i sił
do pokonywania trudności, które niesie codzienne życie
oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.
czytaj dalej na temat: Radosnych Świąt! Wesołego Alleluja!
Spotkanie wielkanocne 27.03.2024.
„ Ja jestem Zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.”
Tradycyjnie w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc uczestnicy i personel Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie oraz zaproszeni goście i przyjaciele domu spotkali się przy wspólnym stole, aby pełniej przygotować się do nadchodzących świąt, skupić się na najważniejszym przesłaniu i na wspólnym świętowaniu.
W trakcie świątecznego wystąpienia uczestników ŚDS w Lubartowie wysłuchaliśmy części artystycznej i pieśni wielkopostnych, których tematyka upamiętnia cierpienie i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Brat Rafał z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie spędził z nami ten szczególny czas. Podkreślił ważną rolę Wielkiej Nocy w tradycji chrześcijańskiej i życiu każdego z nas, gdy wypełnia się najważniejsza tajemnica naszej wiary. Poświęcił także pokarmy, które symbolizują dostatek życia. Potrawy zostały przygotowane w ramach wielkanocnego treningu kulinarnego przez uczestników placówki. Dodatkowego uroku dodały dekoracje świąteczne wykonane w trakcie tegorocznych artystycznych warsztatów wielkanocnych.
Następnie pani Anna Kuszner - Dyrektor ŚDS w Lubartowie, Brat Rafał oraz pan Marcin Urban – trener i zawodnik Klubu Sportowego Workout w Lubartowie złożyli wszystkim najlepsze życzenia świąteczne.
Tegoroczne spotkanie wielkanocne przebiegło w pogodnej i rodzinnej atmosferze. Takie wspólne spotkania z bliskimi osobami to dla nas zawsze ważny i bardzo miły moment w ciągu roku. Bo święta najpiękniejsze są właśnie wtedy kiedy możemy je przeżywać w gronie najbliższych i życzliwych nam osób.
Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym spotkaniu wielkanocnym i przyczynili się do jego przygotowania.
Fotorelacja ze spotkania - w galerii ..
czytaj dalej na temat: Spotkanie wielkanocne 27.03.2024.Wielkanocne warsztaty artystyczne 2024
Przebieg i efekty artystycznych zajęć grupowych - w galerii ..
czytaj dalej na temat: Wielkanocne warsztaty artystyczne 2024Europejski Dzień Mózgu.
Mózg pracuje nawet wtedy, kiedy śpimy, a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać o nasz mózg od najwcześniejszych lat.
czytaj dalej na temat: Europejski Dzień Mózgu.